Zwolnienia w Polsce stały się codziennością

Zwolnienia w Polsce stały się codziennością z powodu wzrostu kosztów produkcji i spowolnienia w strefie euro. Są one przyczynami grupowych zwolnień w miejscach pracy. Prawo i Sprawiedliwość od dłuższego czasu podnosiło minimalne wynagrodzenie. Co moim zdaniem ma na celu zwiększenie dochodów z tytułu składek, ale równocześnie prowadzi do wzrostu kosztów. W rezultacie ci, którym miało się pomóc, tracą pracę.

Nie jestem ekonomistą ani ekspertem, ale wydaje mi się, że obniżenie minimalnego wynagrodzenia krajowego mogłoby zwiększyć konkurencyjność naszego rynku pracy. Zastanawiam się, jak możemy rywalizować z resztą świata, gdy energia elektryczna jest u nas tak droga. Niektórzy mogą wskazać na Niemcy, gdzie minimalne wynagrodzenie jest jeszcze wyższe, ale oni przodują w innowacjach. Posiadają zaawansowaną technologię, na którą jest popyt na całym świecie, na przykład BMW czy AUDI.

Zwolnienia w Polsce stały się codziennością, jednak równocześnie istnieje niedobór pracowników. Jest wiele ogłoszeń, a liczne firmy, na przykład przy ulicy Inwestycyjnej w Zawierciu, poszukują nowych pracowników.

Zastanawia mnie ta sytuacja, w której informacje są tak sprzeczne – jedni mówią o wielkim kryzysie, a inni, że społeczeństwo się starzeje i nie będzie miał kto pracować. To może być zły przykład, ale pomimo liczby przybywających Ukraińców, dla kwalifikowanych pracowników praca nadal się znajduje.

Załamanie rynku pracy w Polsce – REAL BLOG EU (real-blog.eu)

Załamanie rynku pracy w Polsce jest nieuniknione, podobnie jak Anglia, która nie poradziła sobie z tym wyzwaniem. Obecnie, obserwując ogłoszenia, widać, że w Zawierciu i okolicach nie brakuje ofert pracy. Jednak nie oznacza to, że łatwo jest dostać lekką posadę. Dla dobrych pracowników, którzy chcą pracować, na razie nie ma problemu, ale sytuacja jest gorsza dla osób starszych i leniwych.


Inspirowane ww.money.pl:

„W 12 wojewódzkich urzędach pracy, które odpowiedziały na pytania gazety, ponad 90 firm zgłosiło w pierwszym kwartale zamiar zwolnienia niemal 8 tys. pracowników. Przed rokiem działające na ich terenie przedsiębiorstwa brały pod uwagę rozwiązanie stosunku pracy z nieco ponad 4 tys. osób, a zgłoszenia pochodziły od ponad 80 zakładów. Dziennik podkreśla, że mamy do czynienia z wyraźnym trendem wzrostowym.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *