Załamanie rynku pracy w Polsce

Załamanie rynku pracy w Polsce jest tematem interesującego artykułu, który właśnie czytam na Business Insider. Prognozy ekspertów dotyczące rynku pracy nie były negatywne; panowało przekonanie, że sytuacja będzie korzystna.

Nie jestem ekspertem, ale używając prostego rozsądku i biorąc pod uwagę tylko wojnę na Ukrainie oraz napływ ludzi do Polski, nie można oczekiwać, że na rynku pracy będzie dobrze. Słyszałem kilka miesięcy temu, że około 33 tysiące osób dziennie przyjeżdża do Polski. Partia, która wygrała wybory, bardziej wspiera pracodawców niż pracowników – nie twierdzę, że to źle, ponieważ sam na nich głosowałem. Kolejnym ważnym czynnikiem jest starzejące się społeczeństwo; wielu pracowników w wieku 50 lat pracuje mniej wydajnie.

Załamanie rynku pracy w Polsce jest nieuniknione, podobnie jak Anglia, która nie poradziła sobie z tym wyzwaniem. Obecnie, obserwując ogłoszenia, widać, że w Zawierciu i okolicach nie brakuje ofert pracy. Jednak nie oznacza to, że łatwo jest dostać lekką posadę. Dla dobrych pracowników, którzy chcą pracować, na razie nie ma problemu, ale sytuacja jest gorsza dla osób starszych i leniwych.

Podsumowując, można było oczekiwać takiej tendencji na rynku pracy, być może wiosną sytuacja się poprawi. Jednakże, jeśli konflikt zbrojny będzie się przedłużał, pod koniec roku możemy spodziewać się przyjazdu kilku milionów nowych pracowników. Przetrwają tylko najlepsi, ale niekoniecznie ci najlepiej wykształceni. Zawody takie jak elektryk czy osoba układająca płytki w łazience będą bardzo poszukiwane i dobrze opłacane.

Czas praca – REAL BLOG EU (real-blog.eu)

Wczoraj na śniadaniu w pracy kolega przesolił bigos poczęstował resztę i wmówił niektórym że po soli nie chce się pić, niektórzy posłuchali i po 30 minutach na gorącym słońcu daleko nad ziemią o suchych buziach,  snuli wizje krojenia owego osobnika na kawałki i posypywanie go solą :). Dość szybko przyszło nawodnienie organizmu i wszystko skończyło się śmiechem tak dużym jak susza w ustach 🙂


Inspirowane businessinsider.com.pl:

„W oczekiwaniu na stabilizację. Autorzy badania uważają, że jest nadzieja, że w kolejnych miesiącach sytuacja na rynku rekrutacyjnym ustabilizuje się, tzn. Spadki będą jeszcze mniejsze, a następnie dynamika wróci do dodatnich odczytów.”

„Jest to zbieżne z naszymi prognozami makroekonomicznymi, zgodnie z którymi roczna dynamika zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw w drugim półroczu wyjdzie na plus po ostatnich ujemnych dynamikach” – napisano.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *