Rabsztyn – Jurajskie atrakcje

Rabsztyn. Jest jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych w pobliżu Olkusza. Rabsztyn to wspaniała miejscowość. Znana z pięknych ruin zamku. To jedno z najciekawszych Orlich Gniazd, które z pewnością warto odwiedzić w czasie wycieczki po tej części Polski. Co warto wiedzieć na temat tego obiektu leżącego niedaleko Zawiercie?

Z dziejów zamku w Rabsztyn.


Dzieje zamku w Rabsztynie, są zbliżone do losu wielu innych zamków na Jurze. Zamek Rabsztyn. Czyli „Krucza Skała” istniał już najprawdopodobniej w XII. Lub w początkach XIII wieku, a w czasach Kazimierza Wielkiego, został rozbudowany i umocniony. W XIII wieku mogła tu już istnieć potężna wieża obronna. Wokół której w XIV wieku powstały budynki mieszkalne. Przez wieki zamek zmieniał często swych właścicieli. Był m. in. własnością takich rodów, jak ród Lelewitów z Melsztyna, należał również do Tęczyńskich i Bonerów.

Choć zamek wyszedł obronną ręką z walk toczonych z wojskami Maksymiliana Habsburga. W połowie XVII wieku został poważnie zniszczony przez Szwedów. Już od XVIII wieku zaczął popadać w ruinę, jednak cylindryczna wieża przetrwała aż do XIX stulecia. Mimo to od XVIII wieku panowie Rabsztyna urzędowali w nowym dworze, wzniesionym u stóp zamkowego wzgórza.

Jak wygląda dziś zamek?


Najstarszą częścią zamku jest zamek górny. Który składał się z wieży obronnej oraz dobudowanych do niej w XIV wieku budynków mieszkalnych. Pozostały po nich resztki murów, które obecnie stają się podstawą częściowej rekonstrukcji. Od XV wieku, u stóp zamku górnego, pojawiły się nowsze obiekty. Tereny zamku dolnego są do dziś bardzo czytelne. A zachowane częściowo mury przypominają o istniejącym tu dawniej pałacu renesansowym. Wspaniale prezentuje się prowadząca na zamek brama, której najbardziej atrakcyjnym elementem okazują się pozostałości mostu zwodzonego.

Widoczne są też ślady po fosie, która otaczała zamek i zapewniała jego załodze dodatkową ochronę.
Zamek w Rabsztynie, dzięki postępującym pracą przy jego częściowej odbudowie, wciąż zmienia swój wygląd. Pojawiają się nowe partie murów oraz wieże, które powstają na fundamentach dawnych budowli.

Rabsztyn to miejscowość, która bez wątpienia stanie się atrakcyjnym celem wycieczki dla każdego miłośnika ciekawych zabytków. Ruiny tutejszego zamku zachwycają. Podobnie jak malownicza okolica oraz liczne legendy o rabsztyńskich podziemiach.

3 komentarze do “Rabsztyn – Jurajskie atrakcje”

  1. uwielbiam takie miejsca 😉 jako dziecko rodzice nas zawsze zabierali w takie miejsca, jak zamki, czy jakieś ruiny uwielbialam to! muszę zacząć z mężem coś takiego robić 😉

    • też uwielbiam takie miejsca 😉 poprzez takie zamki poznaje historie i wyobrażam sobie tamte czasy, bardzo polecam zamki w okolicy Jury i nie tylko, super spędzony czas 😉

Możliwość komentowania została wyłączona.