Złoty Potok: najpiękniejsze budowle w dolinie Wiercicy

Złoty Potok jest jedną z najciekawszych miejscowości w dolinie Wiercicy. Wspaniała okolica sprawia, że jest to jednocześnie jedno z tych miejsc, którymi Jura Krakowsko-Częstochowska może zauroczyć każdego turystę. Jedni szukają to ciekawych tras na piesze wędrówki, inni urządzają w rejonie Złotego Potoku wycieczki rowerowe. Warto jednak zwrócić uwagę i na te atrakcje, które znajdują się w centrum miejscowości. To ciekawe przykłady dawnej architektury, obok których nie można przejść obojętnie.

Pałac Raczyńskich
To największa budowla na terenie parku w Złotym Potoku i cenna pamiątka po hrabiach Raczyńskich. Historia obiektu sięga XVI wieku, kiedy to w miejscu obecnej rezydencji powstał dwór, w połowie XIX wieku przebudowany na klasycystyczny pałac. Kolejna zmiana w wyglądzie tej budowli nastąpiła w początkach XX wieku, kiedy to hrabia Karol Raczyński i jego żona Stefania postanowili urządzić tu sobie rodzinne gniazdko. To im pałac zawdzięcza swą obecną formę, którą – pomimo zniszczeń i wieloletnich zaniedbań – zachwycać może do dziś.

Dworek Krasińskich.


Choć dworek kojarzony jest z rodem Krasińskich, nie oni są jego budowniczymi. Najprawdopodobniej budowniczym dworku, obok podniszczonego i nienadającego się już do zamieszkania pałacu, był Stanisław Leski herbu Gończa. W połowie XIX wieku dworek ten stał się własnością hrabiego Wincentego Krasińskiego, a częstym gościem był tu jego syn – Zygmunt. Znany poeta miał na stałe osiąść w Potoku, jednak po śmierci swej córeczki Elżbietki na stałe opuścił te strony. O jego obecności w Złotym Potoku pamięta się jednak do dziś, a dworek Krasińskich został przemieniony w ciekawą placówkę muzealną. To Muzeum Zygmunta Krasińskiego, w którym można zobaczyć sporo pamiątek związanych z poetą oraz z jego wielką muzą – Delfiną Potocką.

Z wizytą w kościele parafialnym. Złoty Potok.


W centrum Złotego Potoku wyróżnia się ciekawy zabytek architektury sakralnej. To kościół parafialny św. Jana Chrzciciela, który zasługuje na zainteresowanie z kilku względów. Przede wszystkim stoi on w miejscu, w którym już w XIII wieku mógł istnieć drewniany kościółek. O obecnym kościele wspominają już dokumenty z XV wieku, w których pojawia się też sporo informacji na temat parafii w Złotym Potoku. Kościół ten wielokrotnie był przebudowywany, a pamiątek po pierwotnej, gotyckiej budowli, zachowało się niewiele. Jedną z najważniejszych ciekawostek związanych z tą świątynią jest kaplica Krasińskich, która została dobudowana do nawy głównej w połowie XIX wieku. To w tej kapicy pochowano Elżbietkę – córeczkę Zygmunta Krasińskiego, która zmarła w 1857 roku.

Złoty Potok to jedna z najciekawszych miejscowości, jakimi Jura przyciąga miłośników dawnej architektury. Te obiekty, które przetrwały do naszych czasów, mają ogromną wartość. Warto przyjrzeć się im dokładniej w trakcie wycieczki, gdyż są one wspaniałymi pamiątkami po dawnych panach tej wsi oraz rewelacyjnymi przykładami dawnego budownictwa.