Jurajskie atrakcje. Góry Sokole

Góry Sokole. Piękna rzeźba terenu, przyrodnicze bogactwo oraz gęsta sieć szlaków turystycznych.

Oto główne przyczyny popularności Gór Sokolich. Znajdują się one w pobliżu Olsztyna i są jedną z największych atrakcji na terenie Wyżyny Krakowsko – Częstochowskiej. Mna po nich wędrować do woli i wciąż odkrywać ich nowe, malownicze zakątki. To miejsce idealne dla miłośników Jury i pieszych wędrówek. Czym mogą zachwycić Góry Sokole?

Góry Sokole to przede wszystkim masywy Sokolicy, Puchacza oraz Kniei. To teren znany z pięknych lasów, ciekawych skałek (chętnie odwiedzanych przez miłośników wspinaczki skałkowej) oraz jaskiń. Te najpiękniejsze można ujrzeć w masywach Sokolicy i Puchacza. Najbardziej znane są te, które można ujrzeć w masywie Pustelnicy.

To jaskinie Olsztyńska oraz Koralowa. Niestety, wydobywanie z ich wnętrza kalcytu doprowadziło do poważnego zniszczenia ich szaty naciekowej już w początkach XX wieku. Jaskinia Koralowa, do której zwykli turyści nie mają wstępu, znana jest z kilku gatunków nietoperzy, które szczególnie upodobały sobie jej wnętrze.

Sama Pustelnica jest nie tylko z jaskiń. Ale również z licznych legend o diabłach. Które mają spędzać noce w znajdujących się w jej wnętrzu jaskiniach.

Góry Sokole to jednak przede wszystkim piękne lasy. Dominuje tu las bukowy z domieszką jodły, grabu oraz lipy. Nie brak tu również sosen oraz łąk. W wyższych partiach Gór Sokolich można spotkać się natomiast z ciepłolubną buczyną naskalną oraz z buczyną sudecką.

Lasy oraz jaskinie Gór Sokolich są objęte ochroną. Już w 1953 roku założono na tym obszarze rezerwat „Sokole Góry”, którego pierwsze projekty opracowano już przed wybuchem II wojny światowej. Obecnie jest to jeden z największych rezerwatów przyrody na terenie Wyżyny Krakowsko – Częstochowskiej. Choć najważniejsza jest tu ochrona przyrody. Turyści mogą tu spędzać czas na wędrówkach. Liczne szlaki turystyczne przeprowadzone pomiędzy Olsztynem a Zrębicami sprawiają. Że pomysłów na ciekawą trasę nie zabraknie tu dla nikogo.

Góry Sokole leżą niedaleko Zawiercie. Więc to doskonałe miejsce na bazę rowerowych wycieczek.