ZUS czy OFE

ZUS czy OFE oto jest pytanie i mało kto potrafi odpowiedzieć na nie, tak czy siak na emeryturę liczyć nie można bo system jest zły. Każdy to wie ale nikt nie chce zabrać się za reformy np. Zlikwidowanie przywilejów służb mundurowych które szybko przechodzą na emeryturę i np. idą gdzie indziej pracować np. W ochronie i mają dwie wypłaty. Zlikwidowanie przywilejów oznaczałoby znacznie zmniejszenie poparcia partii która bierze się za pokomunistyczne porządki. Dla tego nikt nic nie robi i czekamy na katastrofę. Ale ja dziś nie o tym a o tym co wybrać ZUS czy OFE.

Pamiętam jak około 10 lat temu wszyscy politycy jednym chórem namawiali nas do przeniesienia i odkładania pieniędzy w. Otwartych Funduszach Emerytalnych, czemu tak robili jest oczywiste zapłacili im za to i mają gdzieś że to było złe rozwiązanie. Ważne było tylko że oni zarobią a reszta niech się wali i sypie, jakiś czas temu.

OFE dały propozycję by wypłacać emerytury tylko przez. 10 lat, już nikt nie mówi o spokojnej starość na emeryturze pod palmami które nam obiecywali. Teraz się mówi o tym byśmy sami odkładali na emeryturę bo bardzo małe będą pieniądze z. ZUS czy OFE, OFE to w większości zagraniczne firmy które próbują zarabiać poprzez granie na giełdzie. A jak znawcy tematu wiedzą gra na giełdzie to hazard który wcześniej czy później dla zwykłego obywatela kończy się krachem.

ZUS w ogóle nie gromadzi pieniędzy tylko wydaje na wypłatę bieżących rent. I emerytur, pieniędzy nie wystarcza bo składek coraz mniej bo mniej ludzi w. Polsce ma pracę, więc państwo musi pożyczać i zadłużać kraj by wypłacić emerytury.

Lepiej dla kraju i ludzi byłoby odkładać w ZUS, jeżeli będziemy odkładać w. OFE będzie więcej brakowało kasy na bieżące wypłaty. I rząd nie tylko ściągnie brakujące pieniądze w podatkach a także pożyczać na procent będzie musiał, więc z czasem zapłacimy za to wszyscy z odsetkami. Zatrudnienie w ZUS nie powiększy się znacząco czyli koszty utrzymania armii urzędników bardzo nie wzrosną, za to. OFE bardzo dużo kasuje za swoje granie na giełdzie, (zarobki w miliardach które oczywiście z pieniędzy emerytów). Do tego giełdę co jakiś czas spotyka krach i to jest nieuniknione, więc kiedyś. O E dużo stracą a raczej my stracimy bo oni sobie dobrze wypłacą premie.

OFE zasila rynki finansowe i może póki co one pokazują jakiś wzrost. Bo co miesiąc jest wpłata czyli kupno jakiś obligacji, akcji. Jest popyt na akcje to one zyskują na wartości, ale kiedy. OFE będzie wypłacać pieniądze i sprzedawać akcje będą one tracić wartość.

ZUS czy OFE

OFE i jego zarobki są niepotrzebne bo już wystarczająco ograbia nas. ZUS, poza tym ZUS to Polska i . Polacy tam pracujący zarabiają fajne pieniądze, to jest mniejsze zło niż ma zarabiać ktoś z innych krajów i tam wydawać pieniądze.

Oczywiście najlepszym sposobem byłoby zreformować system by każdy odkładał na siebie, a nie młodzi robili na starszych bo za. 20-30 lat starszych będzie dużo więcej niż młodych i system się załamie. Faktem jest też to że gdyby każdy sam sobie odkładał na emeryturę to miał by dużo więcej kasy za. 50 lat niż będzie miał z. ZUS, ale kto wtedy by sponsorował armie urzędników.

Oczywiście rozumiem czemu systemu nie chcą zreformować by każdy odkładał na siebie i problem by się rozwiązał na zawsze, nie ważne jaka byłaby demografia ilu mieszkańców młodych, ilu starszych wszystko by działało jak należy. Problem w tym że ludzie pracujący w prywatnych zakładach odłożyli by sobie na konto na swoją emeryturę bez problemu, ale gdyby obliczyć ile państwo musiało by odłożyć za ludzi pracujących na państwowych posadach to powstała by dziura budżetowa niewytrzymania. (Ujawnił by się wtedy ukryty dług publiczny wysokości 250% PKB)

Mniejszym złem jest wybrać ZUS bo wtedy będzie on miał więcej pieniędzy i mniej się kraj będzie zadłużał by wypłacić emerytury, to jest dobre rozwiązanie dla kraju choć jeżeli chcemy myśleć o przyszłości a nie tylko o tym co dziś i jutro powinno się zreformować system emerytalny.

Jakie będą emerytury tego nikt nie jest wstanie powiedzieć, rząd w każdej chwili może wydłużyć wiek emerytalny jak już zrobił i pewnie za jakiś czas znowu tak się stanie, raz wydłużył później zmniejszył wiek pójścia do szkoły, czyli też wydłużył składanie składek bo wcześniej zacznie się praca, to są takie działania na krótką metę ale może kiedyś będą na szczycie ludzie dobrzy, mądrzy, chcący zrobić coś by ludziom za. 100 lat żyło się lepiej, nie myślący w pierwszej kolejności o pieniądzach a o wartościach bezcennych których nie da się kupić. Chyba coś ze mną nie tak bo wierzę w to że jeszcze wszystko się odmieni, i będzie dobrze na całym świecie, czego sobie i Wam życzę.

Juras Wigor feat. Ero – Gra duzego formatu

2 komentarze do “ZUS czy OFE”

  1. Ja też mam z tym duży problem- może bliżej terminu deklaracji wszystko będzie bardziej jasne:)

    • Już jest jasne że emerytury będą tylko dla niektórych ludzi, będą bardzo małe i na państwo nie ma co liczyć, trzeba samemu myśleć o przyszłość. (powodzenia w sprzedaży internetowej 😉 )

Możliwość komentowania została wyłączona.