Zamek Tęczyn. Jurajskie atrakcje

Zamek Tęczyn jest doskonale widoczny z autostrady łączącej Kraków i Katowice. Jego potężne ruiny górują nad okolicą, zaś ich najbardziej charakterystycznym elementem jest okazała Wieża Nawojowa. Na teren zamkowych ruin chętnie zaglądają ci turyści, których fascynują średniowieczne budowle obronne oraz piękne widoki. Tu, w rejonie zamku Tęczyn, mają tego typu atrakcje zapewnione.

Ponieważ ruiny stoją na najwyższym wzniesieniu Garbu Tęczyńskiego widok na okolicę, jaki roztacza się z zamkowego wzgórza, jest naprawdę imponujący.

Sam Garb Tęczyński jest tworem bardzo ciekawym. Zbudowany ze skał magmowych uformował się około 250 milionów lat temu. Dziś turyści mogą wędrować po jego wzniesieniach dzięki gęstej sieci szlaków pieszych i rowerowych. Największą atrakcją Grzbietu Tęczyńskiego jest jednak wspominany już zamek.

Powstanie tej potężnej budowli związane jest z rodem Toporczyków. Zamieszkali oni w tym miejscu w XIV wieku, zmieniając również swe rodowe nazwisko. Od tej pory pojawiają się już na kartach historii jako Tęczyńscy.

Zamek Tęczyn.


Chociaż wzniesiony przez ten zacny ród zamek zachował się do dnia dzisiejszego jako ruina, nadal prezentuje się wyjątkowo dostojnie. Na teren zamku wchodzi się przez barbakan, czyli charakterystyczną, cylindryczną basztę bramną. Nad wejściem można jeszcze dostrzec herb rodu Tęczyńskich. Idąc w stronę zamkowych zabudowań mogą turyści podziwiać najbardziej charakterystyczny element zamkowej budowli. To Wieża Nawojowa, która pełniła niegdyś funkcję wewnętrznej bramy wjazdowej. Za nią rozpościera się zamkowy dziedziniec. Z jego prawej strony znajdują się ruiny dawnej kaplicy zamkowej, część skrzydła mieszkalnego oraz dwie baszty. Jednej z nich nadano imię „Dorotka”, upamiętniając w ten sposób Dorotę Tęczyńską. Miała ona wieść nieco rozpustny żywot, za co więziona była właśnie w baszcie nazwanej obecnie jej imieniem.

Warto przyjrzeć się również murom, które otaczają całe założenie zamkowe. W ich obrębie wyróżniają się dwa renesansowe bastiony oraz trzy baszty – typowo średniowieczne elementy obronnej architektury doby średniowiecza.

2 komentarze do “Zamek Tęczyn. Jurajskie atrakcje”

Możliwość komentowania została wyłączona.