Skarby gminy Janów: co warto zobaczyć?

Janów. Jurajskie gminy przyciągają wspaniałymi krajobrazami, przyrodą oraz gęstą siecią szlaków turystycznych. Dzięki którym każdy z nas może urządzać ciekawe wycieczki po ich terenie. Są jednak i takie gminy, które mogą się pochwalić nie tylko przyrodniczymi i krajobrazowymi walorami, ale i cennymi zabytkami. Jedną z takich gmin jest Janów. Jakie atrakcje czekają tu na turystów?

Gmina Janów i jej turystyczne walory.


Położenie w pobliży Częstochowy i olsztyńskiego zamku sprawia, że tereny gminy Janów są atrakcyjnym celem niejednej wycieczki dla tych, których fascynuje Jura Krakowsko-Częstochowska. Gmina Janów to piękne kompleksy leśne, urocze źródła oraz tak ciekawe doliny. Jak słynna dolina Wiercicy. To również rezerwaty przyrody, które mają chronić tutejsze lasy i wody, a przede wszystkim – piękne krajobrazy. Dzięki gęstej sieci szlaków pieszych i rowerowych każdy z nas może urządzać ciekawe wycieczki po terenie tej gminy, odkrywając jej najpiękniejsze atrakcje. Gdzie warto się wybrać?

Złoty Potok – perełka gminy.


Wśród licznych miejscowości leżących na terenie gminy Janów miejsce szczególne zajmuje Złoty Potok. To właśnie tu czekają na turystów najwspanialsze atrakcje. W gronie których nie brak obiektów związanych z poetą Zygmuntem Krasińskim. Jego muzeum, urządzone w XIX-wiecznym dworku, to jeden z ważniejszych obiektów w tej części Jury. Zachwyca tu również pałac Raczyńskich, który powstał z woli Wincentego Krasińskiego – ojca słynnego poety. Złoty Potok może się też pochwalić pstrągarnią. Która założona została w 1881 roku i która do dziś cieszy się wielką renomą. Miejscowość ta może się również pochwalić takimi zabytkami, jak piękny kościół parafialny czy jeden z nielicznych już młynów – cennych perełek drewnianej architektury. Które dawniej tak ochoczo budowano w dolinie Wiercicy. Jest też Złoty Potok idealnym miejscem dla miłośników aktywnego wypoczynku.

W trakcie pieszej lub rowerowej wycieczki w rejonie tej miejscowości można zapoznać się z takimi atrakcjami, jak Diabelskie Mosty. Brama Twardowskiego oraz imponujące wywierzyska, znane jako Źródła Zygmunta i Elżbiety. Ważną ozdobą krajobrazu są tu również stawy, jak Staw Nocy Letniej, Amerykan oraz Irydion. Skąd wzięły się tak romantyczne nazwy? Są one oryginalną pamiątką po Zygmuncie Krasińskim, który gościł w majątku swego ojca, a jednocześnie – odkrywał piękno Złotego Potoku i jego najbliższej okolicy.

Siedlec – pustynna przygoda.


W pobliżu Złotego Potoku czeka druga ciekawa miejscowość, która z gminy Janów uczyniła rejon wyjątkowo popularny wśród turystów. To Siedlec – spokojna i kameralna miejscowość, która swą popularność zawdzięcza pustyni. I choć Pustynia Siedlecka jest mniej znana, niż leżąca w pobliżu Olkusza Pustynia Błędowska, zainteresowanie wędrówkami po jej terenie od lat utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie.

Gmina Janów ma ogromny potencjał, a jej walory turystyczne już dawno zostały dostrzeżone i docenione. Efekt? Rejon Janowa i Złotego Potoku przyciąga i miłośników aktywnego wypoczynku, i tych, którzy chcą się zrelaksować w otoczeniu cennych zabytków. Tu każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego, a spędzone tu chwile na długo pozostaną w pamięci każdego miłośnika jurajskich atrakcji.

Janów.