Jurajskie atrakcje. Kleszczów

Kleszczów. Ta spokojna wieś może się pochwalić bliskością Krakowa, a malownicza okolica sprawia, że turyści coraz częściej pokazują się w jej rejonie. Kleszczów ma się czym pochwalić, a tutejsze atrakcje mogą oczarować tych, dla których najciekawszą formą spędzania wolnego czasu są piesze lub rowerowe wycieczki. Leżący na terenie Garbu Tenczyńskiego Kleszczów jest jedną z tych miejscowości, w rejonie których Jura Krakowsko-Częstochowska prezentuje się wspaniale.

Co warto wiedzieć na temat Kleszczowa?

W jaki sposób można spędzać aktywnie czas w rejonie tej miejscowości?

Z kart historii.
Kleszczów, podobnie jak wiele innych miejscowości leżących tak blisko Krakowa, może się pochwalić długą i ciekawą historią. Wzmianki o tej miejscowości pojawiają się już w połowie XIV wieku. Kiedy to był on własnością rycerza Spytka z rodu Toporów. W kolejnych stuleciach wieś często zmieniała swych właścicieli. A wśród najważniejszych nazwisk pojawiają się tak znane rody, jak Korycińscy, Potoccy i Lubomirscy. W swych dziejach wieś należała m. in. do Wolnego Miasta Krakowa, a w czasie II wojny światowej – do dystryktu krakowskiego w Generalnym Gubernatorstwie. Dziś jest to jedna z ciekawszych wsi na terenie powiatu krakowskiego. A turyści coraz chętniej odwiedzają jej okolice.

Turystyczne walory Kleszczowa.

Kleszczów


Jura Krakowsko-Częstochowska w rejonie Kleszczowa zachwyca. A miejsc, które mogą się okazać kuszącym celem pieszej lub rowerowej wycieczki, nie brakuje w pobliżu tej wsi.

Dumą Kleszczowa może być pobliski Las Zabierzowski, będący jednym z największych i najważniejszych kompleksów leśnych w rejonie Krakowa. Malownicza sceneria Garbu Tenczyńskiego oraz wiele wspaniałych wąwozów to kolejne czynniki. Dzięki którym w rejonie Kleszczowa turystyka ma się coraz lepiej. Wycieczki po terenie Tenczyńskiego Parku Krajobrazowego ułatwia gęsta sieć szlaków pieszych i rowerowych, nie brak też tras konnych. Dzięki nim można wędrować w stronę Zabierzowa, Brzoskwini i Nielepic. Można też wyruszyć w stronę Balic lub Krzeszowic. Choć to zamek w pobliskim Tenczynie cieszy się największym zainteresowaniem ze strony turystów.