Radio i polityka

Radio i polityka. Dziwne wiadomości w Polskie Radio Program .1, słuchałem dziś około 4 razy wiadomości w moim ulubionym radio. Trochę się interesuję co się dzieje w kraju i na świecie. Zauważyłem że jedynka ma jakieś swoje interesy. Nie jest bezstronna lub po prostu kłamie.

Chodzi o sprawę dofinansowania partii politycznych z budżetu państwa. Ostatnio została odkryta afera w której za te pieniądze z finansowania partii posłowie kupowali między innymi:

” PO w ostatnich latach wydała na markowe garnitury i buty – prawie ćwierć miliona złotych, zakup wina – prawie sto tysięcy, restauracje -. 200 tys. wynajem boiska piłkarskiego. „. Odnosząc się do finansowania partii pani podawała w wiadomościach wypowiedzi posła. PiS który mówi albo finansowanie z budżetu albo Wołomin czy Prószków (mafia). Do tego na koniec dodawała że przeciw finansowaniu partii z budżetu są partie ale tylko te z poza sejmu bo i tak nie dostają dotacji.

Musze trochę oświecić dziennikarzy polskiego radia zajmujących się polityką że bardzo się mylą i niewiele wiedzą o tym co się dzieje w kraju, partie które są za finansowaniem to. PSL, PiS i SLD a reszta jest przeciw z tym że. PO niby ma to w programie a gdy. Ruch Palikota składał takie projekty ustaw to byli przeciw ? „Jak przypomniał, w ubiegłym roku projekt Ruchu Palikota zakładający finansowanie partii z odpisu podatków został odrzucony przez Sejm głosami m.in. PO. – Takie decyzje Platformy są oburzające, bowiem likwidację subwencji PO ma zapisaną w programie – podkreślił Andrzej Rozenek. Dodał, że Ruch Palikota nie wyklucza złożenia po raz kolejny takiego projektu.”

Tak więc drodzy dziennikarze polskiego radia przykro mi to stwierdzić ale nie jesteście bezstronni i działacie na rzecz jakieś partii lub bardzo mało wiecie. Tak czy tak to lipa …

Moim zdaniem partie nie powinny być finansowane z budżetu bo to ogromne marnotrawienie pieniędzy. Na same bilbordy kiedy są wybory wydaje się miliony złoty a kampanie pochłaniają dziesiątki milionów. A czy my mamy się kierować przy wyborach tym kto ma więcej bilbordów ?

Powinny być debaty w telewizji i niech każdy się wypowie, powie co zrobił lub co chce zrobić a my ocenimy wypowiedzi jak i poprzednie lata. Finansowanie partii z odpisu podatków jest najlepszym rozwiązaniem bo dopuściło by nowych ludzi i byłaby większa konkurencja. Tak jak teraz jest to jaka nowa partia ma szanse gdy największe ugrupowania mają dziesiątki milionów co rok na swoje wydatki. A tak jakaś mała partia by sobie zebrała te tysiące odpisów i by miała możliwość działania.

Radio i polityka

Ten poseł PiS co niby przekonuje ludzi że albo mafia albo państwo sponsoruje partie też się grubo myli. W czasach informacji i inwigilacji ciężko jest o oszustwa i niech by tylko spróbował, skoro ma jakieś podejrzenia do tych dzielnic warszawy powinien to zgłosić odpowiednim organom ścigania. Zdenerwowała mnie ta wypowiedz bo brzmiała w taki sposób jak by partia. PiS dała nam wybór: albo będziemy brać dziesiątki milionów z budżetu albo weźmiemy od mafii. Wystarczyła by im pensja, dieta, pożyczki bez procentu itp. Iitd. a jak nie mają kasy to niech się do roboty wezmą a nie do polityki. Polityką powinni zajmować się ludzie którym się w życiu prywatnym udało i nie robią tego dla kasy ale dla idei. Polski i Polaków, przykładem może być np.

Zbigniew Boniek który się super sprawdza i robi coś dla piłki bo chce, a nie jest chytry na kasę tak jak jego poprzednicy. Nie tak rzadko politykami zdarzą się celebryci którzy nie mają pomysłu na siebie i życie a są rozpoznawalni. Startują jako popularne twarze i są maszynką do głosowania bez swojego zdania.

Teraz w sejmie siedzą jedni i ci sami. Zmieniają się tylko na stołkach i być może znowu się zmienią miejscami, podobno. PiS ma teraz lepsze poparcie w sondażach niż PO. Nie ma szans dla nowych partii bo stare lisy mają dziesiątki milionów co rok do wydania. Jacyś nowi pojedynczy posłowie  jedynie się pojawiają ale nie mają wiele do gadania. Bo w partii jest dyscyplina głosowania.

Kończę ten wpis wiedząc że moje idealne radio nie jest takie idealne jak myślałem …

Radio i polityka

4 komentarze do “Radio i polityka”

  1. Nie oglądam telewizji, nie słucham tych głupot w radio, bo niestety mamy takie czasy, że rzadko można usłyszeć tam coś mądrego i zgodnego z prawdą. Powoli zaczynam wierzyć, że Orwell był jasnowidzem, a jego powieść Rok 1984 idealnie zaczyna pasować do naszych reali.

    • Nineteen Eighty-Four wpisuje do moich lektur na ten rok, ja lubię radio i ten pojedynczy przypadek tego jeszcze nie zmieni, niestety zaczynam być przekonany że każde medium ma jakiegoś właściciela, dyrektora który ma swoje interesy i nie pozwala podwładnym być bezstronnym w tym co robią. Media to maszynka do kontroli ludzi i kierowania ich myśleniem, oczywiście nie każdego da się przekonać że np. żadna partia nie jest za likwidacją dotacji z budżetu, te ugrupowania co są za przestaniem finansowania partii z budżetu to są poza sejmem i tak nie dostają dotacji więc są temu przeciwni. Jednak zdaję sobie sprawę że PR1 słucha dużo ludzi które nic innego pod kontem wiadomości nie przeglądają, więc mogą mieć zniekształcony obraz na rzeczywistość. Mój wpis jest z datą 18 ale odnosi się do 17.06.2013, pisałem dziś więc mogło to kogoś zmylić, patrząc na datę to przekłamanie miało miejsce wczoraj.

  2. Na wstępie muszę Ci pozazdrościć tego, że tak długo żyłeś/aś (niepotrzebne skreślić 🙂 w błogiej nieświadomości. Tak naprawdę w tej chwili w Polsce nie ma bezstronnych mediów, które kierowałyby się jedynie chęcią przekazywania ludziom informacji. Wręcz przeciwnie, wiadomości są przez nich w pewien sposób preparowane, aby manipulować opinią publiczną, to samo się tyczy sondaży. Jedynym jako- tako rzetelnym źródłem informacji jest Mariusz Max Kolonko, który bez wsparcia KRRiT i bez ukrytych motywacji przygotowuje komentarze do aktualnych wydarzeń.
    No cóż, nie od dziś wiadomo, że Polska polityka jest areną walki dwóch partii: PO i PiSu i że nikt więcej w tym starciu się nie liczy. I tak sporym zaskoczeniem było 3 miejsce nowo powstałego Ruchu Palikota w wyborach bodajże w 2011. Ale Ruch nie jest najlepszą opcją polityczną i nie będę się w tej chwili rozdrabniała uzasadniając mój pogląd. Rzecz w tym, że nikogo tak naprawdę nie interesują programy polityczne i politycy o tym wiedzą, stąd ich hasła populistyczne. Koniec końców i tak wiadomo, że ci co nie lubią Donalda zagłosują na Jarka a ci co nie lubią Jarka zagłosują na Donalda.
    A partie polityczne będą dalej finansowane z pieniędzy podatników, czy nam się to podoba czy nie.

    • Błoga nieświadomość 🙂 od dawna wiem że ta sama wiadomość, wydarzenie może być skomentowane w bardzo różny sposób, negatywny czy nawet pozytywny. Myślałem jednak że Polskie radio z misją nie da sobie nic narzucić i zawsze będzie bezstronne, byłem w błędzie. Dziś się już poprawili bo głośno że PO jest też za likwidacją finansowania partii z budżetu, szkoda że gdy Ruch Palikota dawał ustawę pod głosowanie byli przeciw. (raz chcą ci, raz tamci ale nigdy razem wiadomo czemu) Też tak myślę że wiadomości są podawane w taki sposób by były zgodne ze zdaniem szefów lub sponsorów. Też uważam że Mariusz Max Kolonko to najlepszy dziennikarz który mówi jak jest a nie jak ktoś chce by mówił, prawdopodobnie dalej będą finansowani ale wszystko jest możliwe i nie dał bym sobie ręki uciąć że to się nie zmieni.

Możliwość komentowania została wyłączona.