Papierosy

Papierosy, Unia Europejska idzie na wojnę przeciwko firmom tytoniowym, przygotowane są zmiany w przepisach mające na celu ujednolicenie opakowań oraz wyeliminowanie papierosów smakowych (może łatwiej uzależniają ? nie wiem). Trudna sprawa, ja nie pale i wydaje mi się że to rozumiem. ale przekonanie człowieka uzależnionego od nikotyny że np. 97% zachorowań na raka płuc, jest spowodowane bezpośrednio paleniem papierosów to nie łatwa sprawa…

Palenie bardzo, bardzo szkodzi zdrowiu, ale jeżeli to palacz rozumie i dalej chce palić np. papierosy mentolowe to czemu mu tego zabraniać? Pewnie dla tego że leczenie palaczy dużo kosztuje, ale np. Tacy co sobie sami płacą za leczenie w np. prywatnych szpitalach. Dużo pytań i wiele możliwości, a może Unia Europejska chce zabrać trochę kasy korporacją które produkują papierosy?

W Anglii robili różne podobne zabiegi by chronić ludzi od uzależnienia i wyszły z tego takie rzeczy:

„W ostatnich 10 latach liczba palaczy zmniejszyła się w Wielkiej Brytanii o 25 proc.” jak by zrobić takie badania w Polsce to myślę że było by odwrotnie… „Leczenie przewlekłych chorób spowodowanych paleniem kosztuje NHS 2,7 mld funtów rocznie. Według danych z 2007 r. z powodu nałogu zmarło w tym roku 80 tys. osób.”

U nas w kraju są takie propozycje :

„Projekt zakłada standaryzację wszystkich opakowań. Mają one zawierać dokładnie 20 papierosów tego samego koloru. A 3/4 frontu pudełka i 1/2 jego boku zajmą ostrzeżenia o szkodliwości palenia.

Jest też propozycja, by kraje chcące bardziej restrykcyjnych regulacji, mogły decydować o całkowitym zakazie eksponowania marki wyrobów.” (WP.PL)

Zobaczymy jak to wyjdzie, może ludzie będą mniej palić i myśleć o zdrowiu przed stanem w którym już jest źle.

Papierosy

14 komentarzy do “Papierosy”

 1. A niech sobie zamkną fabryki produkujące papierosy. Wtedy wszyscy się oduczą. Słyszałam, że bardziej od palenia szkodzi palenie bierne. Nawet jeśli nie palisz, to się trujesz i to w większym stopniu, niż jakbyś sam palił.

  • Tak bardziej szkodzi ale tylko w tym momencie w którym się wdycha, jak np. wdycha się raz na tydzień przez minutę, to tylko w tej minucie szkodzi bardziej a biorąc pod uwagę cały tydzień to bardziej szkodzi palaczowi, no chyba że się wdycha wiele razy dziennie … papierosy to dziesiątki miliardów dochodów z akcyzy w ciągu roku, to pewnie ma jakiś wpływ na decyzje o zakazach ale widać że powoli zdrowy rozsądek zaczyna przeważać.

 2. Obyś miał rację, bo nie wszystkim zależy na zdrowiu innych. Raczej na wlasnej kieszeni.

  • Wile dobrych rzeczy przychodzi do nas z Unii Europejskiej, nasz rząd na pewno myśli tylko o swojej kieszeni … na szczęście coraz więcej do powiedzenia ma Unia i nakazuje nam zmianę prawa.

 3. Ja ostatnio rzuciłem papierosy, od teraz używam papierosów elektrycznych

  • Brawo za silną wolę, elektryczne pomagają rzucić ten śmierdzący nałóg.

 4. Ja rzuciłam 😀
  ps> bardzo niewygodne są te kody przy dodawanaiu komentarza.

  • Ja chyba jakimś cudem nie uległem presji otoczenia i nie zacząłem, kiedyś to było coś w rodzaju mody, dowodu dojrzałości, dorosłości. Teraz jest inaczej i chyba już każdy ma wśród swoich bliskich osoby które cierpią na nowotwory głównie z tego powodu … Brawo za silną wolę i ruch w dobrą stronę 🙂

    • Wyłączyłem ale dodaję ponownie, około 100 komentarzy będących spamem co dzień sprawia że tracę trochę cennego czasu na usuwanie śmieci które łatwo dostają się do mojego systemu, możliwe że to trochę uciążliwe ale za dużo spamu przechodziło bez żadnej kontroli.

Możliwość komentowania została wyłączona.