Krzeszowice – dawny kurort pełen skarbów

Współczesne Krzeszowice to ważny ośrodek miejski i turystyczny, który rozłożył się w okolicy Krakowa. Tu Jura Krakowsko-Częstochowska zaskakuje i pięknymi widokami, i cennymi zabytkami. Krzeszowice to dawne uzdrowisko, które do dziś może być dla turystów ciekawym celem wycieczki. Jakie atrakcje czekają tu na gości?

Malownicza okolica – duma Krzeszowic.


O tym, że Krzeszowice stały się jednym z ważniejszych ośrodków turystycznych w tej części Jury, decyduje wiele czynników. Ogromne znaczenie ma tu malownicza okolica, dzięki czemu dawne uzdrowisko jest dziś początkowym punktem niejednej wycieczki w głąb Jury. Co można zobaczyć? Wspaniałe atrakcje czekają na turystów w rejonie Tenczynka oraz wsi Rudno. Zabytkowy kościół, ruiny zamku Tenczyn oraz pamiątki związane z górnictwem – oto cele wielu turystycznych wypraw. Warto wybrać się też do Czernej – miejscowości znanej z pięknego sanktuarium, pustelniczych domów oraz malowniczych dolinek i źródełek. A jakie zabytki warto zobaczyć na terenie Krzeszowic?

Spacerkiem po Krzeszowicach.


W Krzeszowicach również na nudę nie można narzekać, a wśród budowli znajdujących się na terenie tego miasta znaleźć można sporo perełek dawnej architektury oraz obiektów, które przypominają o jego uzdrowiskowej działalności. Największym zainteresowaniem gości cieszą się dwa pałace, należące dawniej do Potockich. Jeden z nich popada w ruinę, drugi – służy władzom miasta. Wśród zabytków architektury sakralnej wyróżnia się kościół św. Marcina – ciekawa budowla, która zadziwić może oryginalną elewacją. Łazienki „Zofia” oraz zdroje – oto kolejne obiekty, które warto odwiedzić. Co jeszcze można zobaczyć w czasie wycieczki po tym mieście? Miłośników historii zachwycić może Muzeum Ziemi Krzeszowickiej i jego zbiory, wielu wrażeń mogą też dostarczyć spacery po Miejskiej Trasie Turystycznej. Liczy ona sobie 5 km, a jej głównym celem jest upowszechnienie wiedzy na temat historii Krzeszowic oraz zaprezentowanie najważniejszych zabytków, jakie znajdują się na terenie tego miasta.

Kto odwiedzi Krzeszowice, ten z pewnością nie będzie żałować. Piękne zabytki i malownicza okolica, po której można wędrować godzinami – oto atrakcje, z których ten dawny kurort może być dumy.


4 odpowiedzi na “Krzeszowice – dawny kurort pełen skarbów”

    1. Natura i może do tego jakiś Kotek ? 😉 Trochę żartuję, sama wiesz co lubisz najbardziej.

Możliwość komentowania została wyłączona.