Bezrobocie

Bezrobocie, słuchałem przed chwilą debaty w radio o temacie bezrobocie, bardzo duże, i źle prognozujące na przyszłość. Temat optymizmu u polityków oczywiście różny, osobiście najbardziej nie lubię takiego że jest źle, i będzie gorzej. Chyba że nas wybierzecie, to będzie ok. Jakoś nie mogę się oderwać od tego tematu, zauważyłem że politycy yją w całkowicie innym świecie.

Albo po prostu dobrze udają, albo jeszcze inaczej: ktoś im tak wmówił i wydaje im się że tak jest. Nikt chyba nie wie co im siedzi w głowie. Czasami nawet oni sami, piszę bo może kiedyś jakiś to przeczyta i się bezstronnie zastanowi.

Poza kłótniami były wesołe momenty, np. nawiązanie do Superstacji „Ja panu nie przerywałem” 🙂 link w słowie superstacja powiązany tematem z politykami, mistrzowie z za oceanu ale jeszcze lepszy ich podsumował.

Wracamy do polski, moje doświadczenie pracownicze na chwilę obecną to około 5 firm na przełomie 15 lat, źle funkcjonuje dawanie ludziom umowy o dzieło. Kiedyś firmy myślały by zapewnić pracę na cały rok bo trochę ich zobowiązywały do tego umowy, teraz większość myśli szybko dobrze zarobić i dziękuje. Pracownikowi dać jak najmniej mimo tego że firma np. bardzo bogata (widać to na statystykach powiększającej się grupy milionerów a bezrobocie wzrasta?

To przez nieregularne płatności i brak ciągłości w pracy, pogarsza się sytuacja demograficzna. Nie że Polacy tego nie robią. Robią ale w innych krajach bo tam mają lepiej i się nie dziwię dobry wybór, o wiele lepsza przyszłość niż u nas, i to nie przez biedny kraj ale złe zarządzanie, nie ma opozycji która powie to jest spoko oto dowody. A to jest złe oto dowody, partie wszystko negują i nie wiadomo o co chodzi a może wiadomo.

Prywatyzacja – firmy państwowe, emerytury, przywileje, prawo, pozostałości po komunie doprowadzają kraj do zadłużenia. Pamiętam że coś próbowali zmieniać i zabierali ogromne emerytury które sobie sami ludzie przyznawali albo ich znajomi. Nie myśląc o wielkości bo państwo za to będzie płacić więc nie ma się co martwić. Tak działa firma państwowa. Rozumiem teraz jest fajnie na państwowej posadzie,  ale co zostawicie dzieciom, wnukom.

Za sto lat może być podobnie jak w Grecji obecnie,  a już młodzi odczuwają wysokie bezrobocie, mimo tego że miliony ludzi wyjechało za pracą. (Pomijam temat policji itp. oczywiście oni muszą być za kasę z podatków to normalne i prawidłowe) Nie powinna być państwowa firma która np. produkuje buty. Wiemy z doświadczenie że takie coś jest złe dla gospodarki i służy w większości temu by, obsadzić na stanowiskach znajomych. Państwowe firmy bardzo zadłużają kraj a później i tak bankrutują: LOT, Stocznia, PKP itp. itd.

Z ostatniej chwili: (19.02.2013) bankructwo ogromnej firmy budowlanej w Hiszpanii. Państwowej firmy i zostawiającej ogromne długi.

Większość przetargów w Polsce jest ustawianych (np. ostatnio nagłośniona na cały świat duża, głośna sprawa z autostradami). Kasa z UE idzie ogromna ale dzielona jest strasznie nierówno, sam kiedyś pracowałem pośrednio w firmie gdzie na inwestycje dawała UE, miliony euro dane a firmy wykonujące bez kasy. Niektóre pobankrutowały inne próbują odzyskać choć jakąś część strat w sądzie. Setki tysięcy złoty zarobili prezesi a dla zwykłych pracowników już nie wystarczyło itp.

Jeden polityk w debacie mówi że u nas jest dobrze, Hiszpanie przyjeżdżają pracować do nas i nie jest tak źle. Przyjeżdżają do polski obcokrajowcy pracować owszem. Ale w dużej większości na wysokie stanowiska za dużą kasę która im pozwala na spokojne życie. Zabierając pracę studentom, nie przyjadą pracować za najniższa krajowa na uczciwej umowie o pracę o której tylu młodych polaków marzy. Bo za taką kasę niech sami politycy spróbują samodzielnie przeżyć, i wtedy niech robią sobie szopki. Zakupy w żabce itd. myślę że wszyscy wiedzą o co chodzi. Nie będę tym razem pisał nazwy tej partii która mi ciężko przez gardło przechodzi, ale zawsze jest za to natchnieniem do „konstruktywnej krytyki”.

Pakt fiskalny, wychodzi że bronię partii rządzącej ale widocznie bliżej mi poglądami do nich, kolejny atak opozycji i mediów bezpodstawny. Od dawna wiadomo że UE walczy z zanieczyszczeniem środowiska a my produkujemy dużo energii zanieczyszczając powietrze. PO już dawno o tym myślało i zaczęło realizować plan elektrowni atomowej w naszym kraju ! rozwinięte, zamożne kraje już dawno mają prąd z atomu a my dalej, zabobony i bo Czarnobyl. A może nie zapinać pasów w aucie ?

Bo ja znam przypadek gdy człowiek który nie zapiął i przeżył dzięki temu  (wypadł z auta zanim uderzyło w drzewo). Czarnobyl to stare czasy i rzadki wypadek porównując wszystkie elektrownie atomowe na całym świecie. Gdzie są teraz obrońcy chroniący nas przed radioaktywnym promieniowaniem ?  co Wy na energie z węgla ? Lepiej budować elektrownie atomowe niż płacić ogromne pieniądze za zanieczyszczenie środowiska, musimy ograniczyć CO2, wcześniej czy później i tak nas to czeka a solary słoneczne nie wystarczą bo u nas w ciągu roku jest bardzo mało słońca.

To tyle moich spostrzeżeń na temat debaty, podsumowując nie wierzę że coś się szybko zmieni w polityce, ale z czasem wszystko jest możliwe.

Jeszcze ciepły, nowiutki teledysk. Chłopak się uczył, trenował i płyty nagrywał w tym samym czasie i się nie poddaje. Dokładnie nie wiem osobiście nie znam, ale słucham od dawna i można brać przykład.

Mniej narzekania więcej działania, da się jak się bardzo chce, gdy nie jest się leniwym i dokona się dobrych wyborów. Sam się zmotywowałem do wznowienia treningów na siłowni. Takie nagrania przechodzą do historii i nigdy nie ostygną, tak samo jak zawsze hitem będzie np. Fancy – Flames Of Love .

3 odpowiedzi na “Bezrobocie”

  1. Wczoraj w radio PR1 słuchałem eksperta od gospodarki, powiedział że główny powód powiększającego się bezrobocia są wysokie koszty pracy w Polsce. Yyy nie chce mi się robić całego wpisu na ten temat dodam moją opinie w formie komentarza, wysokie koszty pracy ?? pracowałem nie raz na umowie o dzieło za 1000 złoty miesięcznie, od rana do wieczora, bez ubezpieczenia, darmowego lekarza, składek na emeryturę itp. czy to są wysokie koszty pracy ? w Polsce te śmieciowe umowy są coraz bardziej popularne co obserwuję u znajomych. Co ten ekspert miał na myśli może całkowite zniesienie umów ? może wszystkie umowy o prace chciałby zastąpić umowami o dzieło … może z tych zarobionych groszy samemu ludzie powinni opłacić ZUS, lekarza i jeszcze odkładać samemu na emeryturę bo mówi się że państwowa będzie mała, jak dla mnie paranoja, nie wiem jakie jeszcze mogą być gorsze umowy od tych śmieciowych? wysokie koszty pracy … niech lepiej poszukają oszczędności w swoich kieszeniach i państwowych posadach a nie u pracodawców prywaciarzy, którzy zabierają wszystko co mogą pracownikowi mimo tego że mają dużo.

  2. U nas w temacie praca musi się dużo zmienić, inaczej ludzie nie będą tego wytrzymywać. Powinno się w pracy na stałe robić to do czego człowiek się nadaje, a nie co popadnie. Muszą to zrozumieć też pracodawcy.

    1. Myślę że to co się obecnie dzieje jest na rękę pracodawcą i oni nie potrzebują tego rozumieć, ostatnio wprowadzony elastyczny czas pracy, wcześniej umowy śmieciowe, jak komuś nie pasuję to mają dziesiątki innych na jedno miejsce. Dla nich to większe pieniądze i mniejsze koszty pracy, a że ludzie np. nie będą mieli emerytury to już problem pracownika nie pracodawcy któremu wystarczy kasy. Trudna sytuacja dla pracowników odbije się bardzo na całej gospodarce i kraju, myślę że ułatwienia dla pracodawców nie zmniejszą bezrobocia a tylko powiększą zyski przedsiębiorców, coś co ma być zbudowane, pomalowane, naprawione i tak będzie, tylko jest ogromna różnica dla ludzi i gospodarki czy to zostanie zrobione na umowie o prace czy na umowie o dzieło. By w Polsce poprawiła się sytuacja musi być odpowiedni stosunek zarobków do wydatków i to jest moim zdaniem najważniejsza rzecz, dla czego ludzie jadą do Anglii ? nie koniecznie dla tego że u nas pracy nie ma, w Anglii można za każdą pracę się utrzymać i co miesiąc około 1000 zł. odkładać, u nas w coraz większej liczbie prostych prac można zarobić ten 1000 zł. za który nie da się utrzymać. Już gdzieś to pisałem na blogu ale jeszcze raz przypominam może dotrze to do rządzących i zaczną naprawiać kraj ustawiając ster na dobry kierunek, chleb w Niemczech jest tańszy a zarobki około 4 razy większe, z USA prąd jest tańszy, mleko jest tańsze a zarobki 7 razy większe, stosunek zarobków do wydatków jest u nas chory i to największy problem, człowiek który pracuje powinien zarobić na życie i w tedy życie u nas by kwitło a obecnie więdnie.

Możliwość komentowania została wyłączona.