Zrębice. Jurajskie atrakcje

Położone w niewielkiej odległości od Olsztyna Zrębice mogą pochwalić się paroma ciekawymi obiektami. Ta wieś, o której wspominają już dokumenty z XIV wieku, znana jest przede wszystkim z kultu św. Idziego.

Kult ten narodził się w XVII wieku, w trakcie jednej z epidemii nękającej wieś.

Kilka cudownych uleczeń sprawiło, że na cześć św. Idziego powstała w Zrębicach drewniana kaplica. Znajdujący się w niej obraz św. Idziego ocalał jednak i został przeniesiony do kościoła w centrum wsi.

W miejscu, w którym pierwotnie znajdowała się drewniana kaplica, po II wojnie światowej ustawiono ponieważ kapliczkę z łamanego kamienia. Otoczona polami zachwyca swą architekturą. Ma kształt niewielkiej rotundy i jest pięknym nawiązaniem do architektury romańskiej. Otoczona starymi drzewami prezentuje się ponieważ wspaniale. W jej pobliżu ujrzeć można źródełko, którego woda pomogła przed wiekami ocaleć mieszkańcom wsi. Miał je, jak podaje legenda, wskazać mieszkańcom Zrębic sam św. Idzi. Woda z tego źródełka podobno do dnia dzisiejszego ma ponieważ lecznicze właściwości.

Cennym zabytkiem jest drewniany kościółek św. Idziego, który znajduje się w centrum wsi.

Wzniesiony w XVI wieku, pod koniec XVIII stulecia został rozbudowany i zyskał swój obecny charakter. Drewniana świątynia konstrukcji zrębowej zachwyca swym barokowym wyposażeniem. W ołtarzu głównym można ujrzeć wspomniany ponieważ już obraz św. Idziego, który został namalowany w 1714 roku. Przy kościele przyciąga uwagę wolno stojąca dzwonnica, którą wzniesiono w XVII wieku.

Jej mieszkańcy zajmowali się rolnictwem, a ich głównym zadaniem było dostarczanie płodów rolnych mieszkańcom olsztyńskiej warowni.

Do dnia dzisiejszego w pobliżu wsi ujrzeć można owocowe sady oraz pola, a rolnictwo w dalszym ciągu stanowi ważną gałąź lokalnej gospodarki. Rozwija się tu również turystyka, czemu sprzyja malownicza okolica. Bliskość rezerwatu „Sokole Góry” ponieważ oraz gęsta sieć szlaków turystycznych. W odległości kilku kilometrów znajduje się natomiast piękne miasto Olsztyn.

Znane z licznych atrakcji: ruin zamku, szopki oraz pięknej świątyni parafialnej.

Zrębice.