Zawiercie

Gmina Zawiercie to prawdziwa skarbnica zabytków i atrakcji turystycznych. Jest jedną z najchętniej odwiedzanych gmin jurajskich. Bliskość dużego miasta oraz malownicza okolica sprawiają, że turystyka rozwija się tu pomyślnie. Wapienne skałki, rzeki i lasy to doskonałe miejsce zarówno na krótki spacer, jak i dłuższą wycieczkę. Ciekawy krajobraz gminy sprawia, że turystów jest tu z każdym rokiem więcej.

Tereny gminy Zawiercie obejmują środkowy fragment Wyżyny Krakowsko – Częstochowskiej. Dużą atrakcją są tu skałki, a przede wszystkim ich największa formacja, czyli Skały Morskie. Ciekawe skałki pojawiają się również w okolicy Skarżyc, Żerkowie oraz Karlina. Aż 20% powierzchni gminy zajmują lasy. To przede wszystkim bory sosnowe z bogatym runem oraz lasy liściaste z przewagą buka.

W Dworskim Lesie, pomiędzy Żerkowicami a Karlinem znajduje się malowniczy jar. Ciekawe drzewa znajdują się również w największym z miast położonych w tej części Jury, czyli w Zawierciu. Tutaj, nad rzeką Wartą, rośnie zabytkowy drzewostan parkowy.
Ważną miejscowością w gminie jest Kromołów. Tu ma swe źródła rzeka Warta. Źródła te wypływają spod kapliczki św. Jana Nepomucena. Drugą ważną rzeką gminy jest Czarna Przemsza. Jej początkiem są wywierzyska w Bzowie.
Wśród zabytków ważne miejsce zajmuje zamek w Morsku oraz kościół w Skarżycach. W pobliżu Skarżyc ważną atrakcją jest potężna skała, zwana Okiennikiem Skarżyskim.
Ciekawe obiekty znajdują się także w samym Zawierciu. W samym centrum na uwagę zasługuje neogotycki kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Wzniesiono go z czerwonej cegły w końcu XIX wieku. Posiada on pięć wież oraz trójnawowe, dość ciekawe wnętrze. Innym ciekawym obiektem jest dawny pałacyk Szymańskiego z XIX/XX wieku. W pałacyku działa obecnie biblioteka oraz Izba Muzealna.

Zawiercie
Zawiercie zima 2017

Można również skorzystać z gościnności mieszczącej się w pałacyku restauracji. W Zawierciu i na terenie gminy znajdują się również ciekawe pamiątki po miejscowych Żydach. Są to kirkuty w Zawierciu oraz w Kromołowie.