Zawiercie

Zawiercie. Na terenie województwa śląskiego nie brak miast, które mogą się okazać ciekawymi punktami dla polskich turystów. Kto w czasie wycieczki po terenie województwa śląskiego odwiedzi Zawiercie, ten z pewnością nie będzie żałować. Jakie atrakcje czekają tu na zwiedzających? Jakim obiektom i zabytkom warto poświecić swój czas w trakcie zwiedzania tego miasta?

Zawiercie to jedno z ciekawszych miast w dolinie Warty. Jego atrakcyjności decyduje z jednej strony bliskość Katowic, z drugiej – malownicze otoczenie. Wszak dla wielu miłośników aktywnego wypoczynku Zawiercie jest doskonałym punktem wypadowym na Jurę. Wiele osób koncentruje się na atrakcyjnej okolicy, choć i samo miasto ma się czym pochwalić. Co warto zobaczyć w Zawierciu?
Jednym z tych zabytków, którym w czasie wycieczki po tym mieście warto się uważniej przyjrzeć, jest neogotycka bazylika mniejsza św. Apostołów Piotra i Pawła. Jej majestatyczne wieże są jednym z najbardziej charakterystycznych punktów w krajobrazie miasta, mogą też skutecznie przyciągać miłośników sztuki sakralnej. Ciekawe atrakcje czekają też na tych turystów, których fascynują zabytki o charakterze industrialnym. Zawiercie może się przecież pochwalić tak ciekawym miejscem, jakim jest Huta Szkła Zawiercie. To jeden z ciekawszych punktów, który został wpisany na Szlak Zabytków Techniki województwa śląskiego. Co jeszcze warto zobaczyć w Zawierciu? Pałacyk Szymańskiego, osiedle robotnicze z XIX wieku oraz pamiątki po społeczności żydowskiej, w gronie których na szczególne wyróżnienie zasługuje cmentarz pełen ciekawych macew – oto kolejne atrakcje, z których Zawiercie z pewnością może być dumne.

A co można zobaczyć w najbliższej okolicy? Kto chce poczuć magię Jury Krakowsko-Częstochowskiej, ten może urządzić sobie wycieczkę na teren jednej z dzielnic Zawiercia. Zachwycić może Kromołów, znany jako miejsce, w którym ma swe źródła rzeka Warta, oczarować mogą Skarżyce, kojarzone przede wszystkim z tak ważną atrakcją, jakim jest ostaniec zwany Okiennikiem Skarżyckim. W Bzowie również czeka kilka ciekawostek, w tym zabytkowy dwór z XIX wieku oraz skała zwana Rzędową. Wszystkie te atrakcje sprawiają, że Zawiercie jest miejscem przyciągającym turystów, zarówno tych stawiających na kontakt z zabytkami, jak i dla tych, którzy wolą spędzać czas aktywnie, na łonie natury.