Severn Suzuki

Severn Suzuki, mądra dziewczynka z ECO która swoim postrzeganiem świata dała do myślenia wielu ludziom, jak ktoś jeszcze nie widział przemówienia. Severn Suzuki na sesji plenarnej w 1992 r. na Earth Summit w Rio Centro . Brazylia to warto zobaczyć, dziewczynka miała wtedy dwanaście lat a już widać lśniący błysk geniuszu który objawia się w troskach o cały świat nie tylko o siebie. Trochę się wzruszyłem oglądając ten film i chyba każdy trochę się zastanowi nad życiem gdy to zobaczy.

Głodujący ludzie

Fragment przemówienia: „Jestem tylko dzieckiem lecz wiem, że wszystko to dotyczy każdego z nas i powinniśmy działać wspólnie w jednym celu jako jeden świat. Mój gniew mnie nie zaślepia, mój strach nie obezwładnia minie, by bać się powiedzieć światu co czuję. Tworzymy w moim kraju wiele odpadów, kupujemy i wyrzucamy, kupujemy i wyrzucamy, a mimo to kraje północy nie dzielą się z potrzebującymi. Boimy się utracić nasze bogactwa nawet, gdy mamy za dużo.

Boimy się oddać trochę naszego bogactwa.
Mamy w Kanadzie dostatnie życie, mamy dużo jedzenia, wody, schronienie, mamy zegarki, rowery, komputery i telewizory. Mogłabym tak wymieniać przez dwa dni, tutaj w. Brazylii, dwa dni temu, byliśmy w szoku, gdy spędziliśmy trochę czasu z dziećmi mieszkającymi na ulicy. Tak powiedziało nam jedno z dzieci: „chciałbym być bogaty, a gdybym był, to rozdałbym wszystkim dzieciom ulicy jedzenie. Ubrania, lekarstwa i dałbym schronienie, miłość i uczucie.”

Jeżeli dziecko ulicy, które nie posada niczego, chce się dzielić, to dlaczego my którzy mamy wszystko jesteśmy tacy chciwi ? Nie mogę przestać myśleć o tym, że one są w moim wieku i jak olbrzymie znaczenie ma to gdzie się urodzisz. Mogłabym być jednym z tych dzieci żyjących w. Rio Favells, mogłabym być głodującym dzieckiem z Somalii, ofiarą wojny na Bliskim Wschodzie lub żebrakiem w Indiach.
Jestem tylko dzieckiem, lecz wiem, że gdyby wszystkie pieniądze wydane na wojny. Przeznaczyć na likwidację biedy, ochronę środowiska, to nasz ziemia byłaby w spaniałym miejscem!”

Niestety mądrzy ludzie jeszcze nie mają przebicia które byłoby powodem natychmiastowej zmiany prawa i otworzenia oczów chciwych i złych ludzi. Świat jeszcze trochę będzie się kręcił w kierunku pieniędzy ale myślę że kiedyś zdrowy rozsądek wygra i . Miliarderzy podzielą się z głodującymi a to sprawi im większą przyjemność niż np. nowy jacht.

Niektórzy politycy realizują interesy bogatych by oni się jeszcze bardziej wzbogacili, np. udowodnione jest że gdyby samemu odkładać na emeryturę na koncie oszczędnościowym to mielibyśmy więcej niż będziemy mieli z. ZUS czy OFE, wiedząc o tym politycy mają to gdzieś bo to nie jest ich priorytetem by emeryt miał pieniądze a by oni zarobili, wiedząc że system emerytalny jest zły i będzie tragedia też się nic nie robi by to zmienić tylko się czeka, a z każdym rokiem będzie trudniej to naprawić. Severn Suzuki

Łatwo inteligentnym, chciwym i złym ludziom oszukiwać i manipulować innymi dla. Własnych korzyści nie myśląc o świecie, przyszłości czy głodujących w. Somalii, a przecież każdy mógł się urodzić w innym kraju w którym np. jest wojna czy głód. Każdy mógł się urodzić w rodzinie która jest oszukiwana i traktowana jak niewolnicy którzy muszą robić za jedzenie dla miliarderów. Wierzę że wszystko się kiedyś zmieni, bo gdyby każdy chciał to mógłby być raj na ziemi.

Severn Suzuki

7 odpowiedzi na “Severn Suzuki”

 1. Gdyby każdy sam sobie odkładał na emeryturę to kto by utrzymywał tą wielką armie urzędników z ZUS ? państwowe posady muszą być a oni muszą mieć co robić… nieważne czy to ma sens byleby elita robiła i wypłaty mieli, zwykły człowiek zawsze był ale mam nadzieje że nie zawsze będzie oszukiwany, super wystąpienie dziewczynki ciekawe kiedy dotrze to do rządzących, pozdrawiam

  1. No tak gdyby zlikwidować ZUS, OFE i każdemu dać osobiste konto emerytalne, na które by wpływały pieniądze z pracy to fundusze emerytalne i urzędnicy w ZUS nie mieli by co robić, jeden sposób na okradanie społeczeństwa by znikną, nie jest ważne że samemu odkładając mielibyśmy większą emeryturę, ważne by ktoś na tym mógł zarobić … chory kraj i świat nie wiadomo czy kiedykolwiek dotrze to przemówienie do rządzących na tyle by zaczęli zmieniać prawo, zresztą już nie mają takiej władzy jak kiedyś teraz żądzą państwami firmy podobne do Goldman Sachs, a politycy to tylko marionetki lub ukryci pracownicy na usługach firm które czepią korzyści z odpowiednich ustaw czy też celowego zadłużania państw, pozdrawiam

   1. (komentarze przywrócone po małej awarii bloga, dla tego daty dodania wpisu i komentarzy są zbliżone)

    1. Oczywiście, ZUS należy zlikwidować, a każdy na emeryturę powinien sobie odkładać sam. Oczywiście ten prawie tysiąc złotych co ląduje w zusie powinien lądować na naszym koncie z wypłatą. Wtedy mielibyśmy naprawdę zacne życie. Co do głodu na świecie to przecież wszyscy wiemy ile żywności się marnuje, jest wyrzucana itd. Dało, by się to łatwo rozwiązać, ale firmy do tego nie dopuszczą i wolą wyrzucać wszystko na śmietnik.

     1. Obecnie ZUS i fundusze emerytalne muszą utrzymywać pracujący (to nie małe koszty) bo składki są obowiązkowe, do tego i tak nam się mówi że musimy sami sobie odkładać bo emerytury będą głodowe, więc po co ZUS i fundusze na które wydajemy miliardy ?,,, (retoryczne pytanie) Jeżeli chodzi o wyrzucane jedzenie to tempem żółwia albo ślimaka zmieniło się prawo na lepsze, od 1 października tego roku firmy nie muszą płacić podatku VAT od żywności przekazywanej na pomoc ubogim, więc będą przekazywać głodującym a nie wyrzucać na śmietnik jak to miało miejsce do tej pory …

 2. Konkretnie naprawdę inspirująca przemowa.. szkoda, że w naszym urzędzie jest tak wielu niekompetetnych ludzi, którzy dysponują pieniędzymi na które zwykli, przeciętni ludzie pracują godzinami.. ehh 😉 Myślę, że najwyższy czas stąd powoli zacząć się wyprowadzać 😉 Skoro jest tyle osób świadomych tego co się dzieje w Polsce ( ZUS ) + osoby promujące, aby z tym walczyć – dlaczego dalej stoimy w miejscu? Niestety .. nie mamy na to wpływu i to trzeba przyznać głośno. To się nie zmieni, bo ciepłych posadek za dużo by poleciało. end of sad story.

  1. Niestety w Polsce nie jest ciekawie „czas się wyprowadzać” 🙂 wiadomo że w Anglii są dużo lepsze warunki dla życia a nawet marzeń, ciężko sobie wyobrazić byśmy mogli kiedykolwiek w kraju żyć na ich poziomie i to smutne … raczej się oddalamy niż przybliżać do poziomu życia zachodu. Myślę że nie jest tak dużo świadomych i dla tego powoli się wszystko zmienia, dalej jako społeczeństwo nabieramy się na następne kłamstwa i ściemę polityków a oni przyzwyczaili się do mówienia nam nieprawdy przed wyborami bo tylko tak wygrają, np. jeżeli przed wyborami PO mówi jest dobrze jesteśmy zielona wyspa obniżymy podatki jak wygramy a po wyborze podnoszą podatki, to powinni dostać w następnych wyborach 1 % głosów i wtedy zrozumieliby że trzeba mówić prawdę bo jest lepsza nawet gorzka niż słodkie kłamstwo, po każdym oszustwie powinni ponosić tego konsekwencje, mówić prawdę o stanie gospodarki i działać dla wspólnego dobra, jeżeli np. minister finansów źle oblicza budżet i polska musi się zadłużać to powinien przynajmniej natychmiast stracić stanowisko, wiele można by pisać jak powinno być i większość to wie a wiadomo jak jest… nawet jeżeli byśmy chcieli zmienić rządzących to nie ma na kogo, wybór pomiędzy PO a PiS to jak między cholerą a dżumą 🙂 finansowanie partii z budżetu państwa nie pozwoli na konkurencje bo kto mądry wyłoży w ciągu paru miesięcy na kampanie np. 30 milionów złoty i musi założyć że nie koniecznie wygra ? a partie mają kasę z podatków i cisami posłowie zmieniają się tylko na stołkach z małym procentem nowych. Mimo to że nie jest dobrze wierzę że będzie i że się da, jest demokracja i możemy wybrać na prezydenta czy rządzących kogo chcemy, media bardzo mącą w głowie wyborcą i przedstawiają rzeczywistość w krzywym zwierciadle bo mają w tym interes, ale powstają w internecie nowe media które „mówią jak jest” a sieć staje się bardziej powszechna, można przeczytać wiadomości z dziesięciu źródeł i wypośrodkować zobaczyć jak mogą się różnić w komentarzu dwa takie same wydarzenia. Komunistycznych układów nie da się zmienić w parę lat ale byle do przodu choćby bardzo powoli 😉

Możliwość komentowania została wyłączona.