Płaca minimalna

Płaca minimalna. Niemcy od 2015 roku wprowadzają w życie płacę minimalną 8,5 euro za godzinę pracy. Parę razy pisałem o wiadomościach czy debatach które nie przypadły mi. Do gustu i z oczywistych powodów mam inne zdanie które jest jedynym słusznym. Oczywiście żartuję czasami też się mylę i nie widzę problemu z przyznaniem się do tego i posypania głowy popiołem. Dziś o czymś pozytywnym co usłyszałem w ulubionym radio Jedynce. Myślę że to coś mądrego ale każdy może mieć inne zdanie na ten temat.

Zacznę od ekspertów którzy komentowali rządzących Niemcami ludzi, którzy niczym w szachach wykonali wspaniałomyślne posunięcie. Dobry ruch głównie dla najmniej zarabiających ludzi czyli dla biedniejszych, ale nie koniecznie bogaci na tym stracą bo firmy zaczną sprzedawać z powodu większej gotówki która zagości u ludzi pracy. I to nie tylko Niemców ale także obcokrajowców legalnie pracujących.

Wypowiadało się dwóch ekspertów jeden telefonicznie a drugi ze studio, ten który mówił przez telefon był sceptycznie nastawiony do tego pomysłu mówiąc że ludzie którzy są słabi a ich praca nie jest warta. 8,5 euro na godzinę będą zwalniani i płaca minimalna to zły pomysł.

Myślę że to raczej ci najsłabsi zarobią 8,5 euro a inni zarobią więcej, i to przyniesie dobre rezultaty dla całej gospodarki dużo lepsze niż np. umowy śmieciowe na których można pracować. 300 godzin w miesiącu i zarobić. 1000 złoty, jak dla mnie super pomysł co potwierdził drugi ekspert który był gościem w studio radiowej Jedynki i mówił tak.

To dobry pomysł bo gdy pojedzie tam Polak to też będzie pracował za tyle co Niemiec a nie jako imigrant tania siła robocza, płaca minimalna jest już rozważana w. Polsce, brak płcy minimalnej wykorzystują pracodawcy którzy dają umowy śmieciowe (umowy zlecenie) i to są tak zwani (cytuję) hochsztaplerzy którzy wszystkich oszukują i uważają że płaca minimalna może wynosić nawet 3 złote za godzinę pracy. Do tego mówił że umowy śmieciowe są. dobre ale jeżeli ktoś patrzy krótkowzrocznie i na dłuższą metę nie potrafi przewidzieć konsekwencji, albo się nimi nie przejmuje bo jest oszustem.

Płaca minimalna

Umowy śmieciowe psuja rynek bo przy uczciwych przetargach (do których jeszcze nam daleko ale powoli do przodu zmierzamy. W których głównym kryterium jest cena, dobre firmy które chcą zarobić ale i dać zarobić ludziom. Nie mają szans z firmami prowadzonymi przez hochsztaplerów którzy chcą mieć niewolników a nie pracowników. Do tego ci hochsztaplerzy zazwyczaj nawet nie informują nowo przyjętych ludzi że szukają niewolnika a wręcz przeciwnie zachęcają dobrymi wypłatami.

Dobre firmy znikną z rynku jeżeli nie będzie płacy minimalnej i zostaną same dziadowskie które zatrudniają ludzi za głodowe pensje. Najbiedniejsi stracą najwięcej a jak wiadomo to oni ponoszą największe koszty funkcjonowania państwa. Które też w końcu zacznie mieć problemy i żadnej słusznej satysfakcji z biednego społeczeństwa.

To nie są idealne cytaty ale takie mniej więcej, przeplatane niektórymi moimi przemyśleniami.

Podobało mi się to że ekspert w studio przekonał niezdecydowanych i ja mam takie samo zdanie na ten temat. Płaca minimalna zapobiega patologi na rynku pracowników i pracodawców, brak płacy minimalnej prowadzi z powrotem do legalnego niewolnictwa. Trzeba w końcu myśleć o przyszłości i nawet jeżeli popełniło się błąd to czas go naprawić, może w. Polsce ludzie kiedyś będą mieli dobre warunki do życia i będą mniej narzekać. Ja w to wierzę że życie tu będzie kiedyś kwitnąć nie tylko na wiosnę ale cały rok. Tak by święta były weselsze a ludzie na pytanie co słychać odpowiadali jest dobrze ze szczerym uśmiechem ma twarzy 🙂

 WWO – Dwa Sumienia

„Spójrz mi w oczy. Czy tak jest?
Czy to jeszcze ma sens?
Świat moralnych klęsk?
Pierwszy raz niewinny jak śmiech
Na widok cudzej krzywdy.
Nie myślałeś nigdy, że dobre są złego początki,
Jak diabelskie pieczątki.
Niebezpieczne związki, Powązki, grząski grunt i mulisty,
Świat rzeczywisty.
Wielu czeka, byś się potknął, dotknął dna,
A ty pytasz, co to to sumienie, ha?
Chyba lepiej wcale nie mieć niż mieć dwa.”