Leśniów. Jurajskie sanktuaria.

Leśniów. Wyżyna Krakowsko-Częstochowska to kraina wymarzona dla aktywnych turystów. Piesze i rowerowe wycieczki są najlepszym sposobem na odkrywanie piękna tej części kraju. Nie brak tu również miejsc, które przyciągają amatorów wspinaczki skałkowej. Warto jednak pamiętać, że Jura może się okazać obszarem atrakcyjnym i dla miłośników historii. I dla tych, których najbardziej interesuje turystyka pielgrzymkowa. Jednym z ważniejszych ośrodków pielgrzymkowych na Jurze jest sanktuarium w Żarkach Leśniowie. Co warto o nim wiedzieć?

Leśniów – wyjątkowa dzielnica Żarek.


Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin jest główną atrakcją Leśniowa. Dzielnicy, która stanowi część jurajskiego miasteczka Żarki. Bliskość tak ważnych ośrodków miejskich, jak Częstochowa oraz Myszków, malownicza okolica oraz zaczynająca się tu gęsta sieć szlaków pieszych i rowerowych. Oto czynniki, dzięki którym Leśniów zajmuje coraz ważniejsze miejsce na turystycznej mapie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Jest to jednocześnie miejsce, które przyciąga pielgrzymów, miłośników legend i historii, a przede wszystkim tych, którzy interesują się sztuką sakralną.

Jurajskie sanktuarium i jego dzieje.


Kiedy powstało Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin? Dzieje kultu maryjnego w tym miejscu sięgają czasów średniowiecza, a początki sanktuarium związane są z działalnością księcia Władysława Opolczyka. W 1382 roku wracał on ze swą drużyną z Rusi Halickiej, a jednym z punktów na trasie jego przemarszu był dzisiejszy Leśniów. To właśnie tu zmęczeni i spragnieni wojownicy zaczęli prosić Matkę Boską o pomoc, a przede wszystkim – o wodę. Zgodnie z legendą prośby rycerzy zostały wysłuchane. Źródełko, które w cudowny sposób miało się pokazać drużynie książęcej, znane jest dziś jako źródło Leśniówki.

Od tego źródełka zaczyna się zresztą rozwój kultu maryjnego w Leśniowie. Wdzięczny za ocalenie Władysław Opolczyk buduje w Leśniowie kaplicę, w której pozostawia figurkę Matki Boskiej, dziś zwanej Leśniowską. Figurka ta szybko stała się przedmiotem kultu, a wieści o kolejnych cudach sprawiały, że pielgrzymki zaczęły coraz częściej zaglądać do Leśniowa. Nasilenie kultu religijnego sprawiło, że w 1559 roku kasztelan oświęcimski Jan Koryciński postanowił wybudować w Leśniowie większy kościół, który w 1706 roku, z woli Józefa Męcińskiego, został przekazany w opiekę Paulinom.

Sanktuarium w Leśniowie: co trzeba zobaczyć w tym miejscu?


Dla pątników i turystów-krajoznawców, sanktuarium w Leśniowie jest miejscem wyjątkowym. Jakie zabytki zasługują tu na szczególne wyróżnienie? Dziełem sztuki, które najmocniej przyciąga uwagę gości odwiedzających to jurajskie sanktuarium, jest figura Matki Bożej Leśniowskiej. Uznana za cudowną, zajmuje ważne miejsce w ołtarzu głównym. Koronowana w 1967 roku przez kardynała Wyszyńskiego i kardynała Karola Wojtyłę. Wciąż pozostaje głównym przedmiotem kultu w Leśniowie. Zachwyca też sam kościół, którego najstarsza część pochodzi z połowy XVI wieku i stanowi ciekawy przykład połączenia stylu gotyckiego ze sztuką renesansową.

Rozbudowana w XVIII wieku świątynia zachwyca ciekawym wyposażeniem i pięknymi ołtarzami bocznymi, może się też pochwalić wspaniałą dekoracją malarską. To dzięki niej możemy zapoznać się z najważniejszymi wydarzeniami w dziejach tego miejsca. Warto też przyjrzeć się klasztorowi Paulinów, który jest ciekawą, czteroskrzydłową budowlą, utrzymaną w późnobarokowym stylu. Turyści i pątnicy chętnie spędzają tu również czas przy cudownym źródełku Leśniówki. Którego pojawienie się w 1382 roku dało początek leśniowskiemu sanktuarium.

Turystyka pielgrzymkowa cieszy się wśród Polaków sporą popularnością. A miejsc, w których pątnicy mogą się poczuć doskonale, jest na terenie naszego kraju wiele. Jura Krakowsko-Częstochowska to jeden z tych punktów na mapie Polski, który idealnie sprawdza się i jako cel krajoznawczej wycieczki, i jako miejsce rodzinnej pielgrzymki.

Religia …