Jura dla ciekawych: Alvernia i okolice

Alvernia. Jura Krakowsko-Częstochowska to niezwykle malowniczy skrawek Polski. Wycieczki po tej krainie to wyjątkowo ciekawa propozycja dla miłośników przyrody, pięknych widoków oraz zabytków architektury. Jednym z tych miast, które warto odwiedzić w tej części kraju, jest Alvernia. To niewielkie, senne miasteczko, może każdego z nas oczarować piękną okolicą, wspaniałą atmosferą oraz cennymi zabytkami. Co warto zobaczyć w tym miejscu?

Dzieje miasta w pigułce. Jura dla ciekawych: Alvernia i okolice.


Leżąca na jednym z wzniesień Garbu Tenczyńskiego Alvernia to ciekawe miasto, którego powstanie wiąże się z działalnością Krzysztofa Korycińskiego – pana z pobliskiej miejscowości Poręba-Żegoty. To on w początkach XVII wieku, zafascynowany Włochami i tamtejszym wzgórzem La Verna, postanowił stworzyć w Polsce podobne miejsce. W 1616 roku Koryciński sprowadził na swe ziemie bernardynów, którym ofiarował tereny na wzgórzu Podskale. Powstał tu wkrótce zespół klasztorny, wokół którego z czasem zaczęła się rozwijać osada, nazwana Alwernią. Dziś jest ona nie tylko uroczym miastem, ale i atrakcyjnym celem niejednej wycieczki. Co warto zobaczyć w jej trakcie?

Spacerkiem przez Alvernia.


Dumą Alwerni jest zespół klasztorny Bernardynów. Otoczony lasami, cieszy się wielkim zainteresowaniem wśród turystów i wiernych. Ciekawie prezentuje się tutaj kościół Matki Bożej Anielskiej i Stygmatów św. Franciszka z Asyżu, w którym można zobaczyć m. in. barokowe nagrobki Korycińskich. Największym zainteresowaniem cieszy się tu jednak kaplica z XVI-wiecznym obrazem „Ecce Homo”. O jego wyjątkowości świadczy nie tylko piękny wygląd, ale i fakt, że obraz ten trafił do Alwerni z odległego Bizancjum.

Ciekawie prezentuje się tu również Plac Rajski, na teren którego wierni wchodzą przez barkową bramę z XVIII stulecia. Alwernia znana jest też z ciekawego układu urbanistycznego.

Przy tutejszym rynku do dziś można ujrzeć wiele reliktów dawnej, małomiasteczkowej zabudowy. Przetrwało tu kilka domów z XVIII wieku oraz kapliczka św. Floriana, ustawiona na rynku w połowie XIX wieku. W pobliżu rynku czeka też nie lada atrakcja dla tych, których interesują dzieje straży pożarnej. To Małopolskie Muzeum Pożarnictwa, które powstało w 1953 roku jako pierwsza muzealna placówka tego typu w Polsce. Do dziś przyciąga ona gości ciekawą kolekcją dawnych sprzętów i wozów strażackich, nie brak tu również zabytków, dzięki którym można zdobyć wiele cennych informacji na temat miasta i jego historii.

Co warto zobaczyć w okolicy Alwerni?

Alvernia. Jura dla ciekawych: Alvernia i okolice.


Alwernia sama w sobie jest ciekawym miejscem, jednak i wycieczki po jej najbliższej okolicy mogą każdemu z nas dostarczyć wielu niezapomnianych wrażeń. W pobliżu tego miasta nie brak ciekawych zakątków, takich jak widokowe wzgórza nad wsią Kwaczała oraz Wąwozy Kwaczalskie. Innym ciekawym miejscem w tym rejonie jest wieś Regulice oraz leżący w jej pobliżu Wąwóz Simota. Warto tu również odwiedzić Porębę-Żegoty. Ta miejscowość znana jest z ciekawego kościoła, w którym znajdują się ołtarze pochodzące z Wawelu.

Dodatkowo można w tej miejscowości zobaczyć ruiny majątku Szembeków. Ciekawie prezentują się też tereny pomiędzy Porębą a Brodłami. Turystów przyciągają tu Gałdynowskie Skały, będące najbardziej na zachód wysuniętym skalnym progiem z wapieni górnojurajskich. A co z tymi, którzy na terenie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej chcą odpocząć nad wodą? Dla nich nie lada gratką może się okazać pobliski zalew Skorwonek.

Alwernia to piękna miejscowość, której z pewnością warto poświęcić swój czas. Piękna okolica i ciekawe zabytki sprawią, że każdy z nas znajdzie tu dla siebie coś ciekawego.