Jurajskie atrakcje – Rudno

Wieś Rudno może się pochwalić bliskością Krzeszowic, gęstą siecią szlaków pieszych i rowerowych. Dzięki którym można urządzać ciekawe wycieczki po okolicznych lasach oraz wspaniałym zabytkiem – zamkiem Tenczyn, którego ruiny są jedną z najważniejszych atrakcji na Szlaku Orlich Gniazd.

Rudno i jej położenie.


Wieś Rudno leży na terenie gminy Krzeszowice, jest też jednym z jej najbardziej atrakcyjnych obszarów. O jej wyjątkowości decyduje sporo kompleksów leśnych oraz fakt, iż to właśnie na terenie Rudna skupiły się najwyższe wzniesienia Garbu Tenczyńskiego. Las Zwierzyniec i Puszcza Dulowska sprawiają, że z Rudna można urządzać ciekawe wycieczki po lesie. Można też zwiedzać dawne kamieniołomy, które są pamiątkami po prowadzonej tu dawniej na szeroką skalę działalności górniczej. Rudno nie bez powodu znalazło się przecież na tak ciekawej trasie, jaką jest Szlak Dawnego Górnictwa.

Z kart historii.


Pierwsze wzmianki na temat Rudna pochodzą z dokumentów z początków XV wieku, wiadomo jednak, że rozwój tej osady zaczął się w chwili, gdy Nawój z Morawicy rozpoczął budowę zamku na szczycie Góry Zamkowej – najwyższego wzniesienia na Garbie Tenczyńskim. Rudno to ciekawa miejscowość, która może się pochwalić długimi tradycjami górniczymi, choć obecnie rolę najważniejszą odgrywa tu turystyka.

Co warto zobaczyć?


Niewielkie Rudno może się pochwalić wspaniałym zabytkiem, który przyciąga tu turystów z odległych zakątków Polski. To zamek Tenczyn, którego pozostałości stanowią jedną z większych ciekawostek na Szlaku Orlich Gniazd. Wzniesiony na szczycie Góry Zamkowej (411m. n. p.m.), nadal zachwyca swa potężną sylwetką. Zamek ten był swego czasu jedną z najpiękniejszych i najpotężniejszych rezydencji w rejonie Krakowa. Pierwotnie gotycki, z czasem przybrał renesansową formę.

Do dziś widoczne są tu ślady po fosie, nad którą dawniej prowadził most zwodzony, wspaniale prezentuje się też barbakan. Przez wieki zamek ten służył Tęczyńskim – wpływowej rodzinie. Która w polityce dawnej Rzeczypospolitej odgrywała bardzo ważną rolę. Po śmierci Jana Magmusa w 1638 roku zamek stracił jedna na znaczeniu. Jego ostatni właściciele, Potoccy, urzędowali już w pałacu w Krzeszowicach. A potężna budowla, zniszczona przez najazd szwedzki i wielki pożar, stała przed lata opuszczona. Dziś staje się wielką atrakcją turystyczną, a dzięki pracom zabezpieczającym. Staje się miejscem niezwykle atrakcyjnym dla wszystkich miłośników historii.

Jura to wyjątkowy skrawek Polski, który swą atrakcyjnością może oczarować każdego z nas. Wycieczki w rejonie wsi Rudno to wspaniała przygoda, w czasie której można się nacieszyć i widokiem pięknych zabytków, i unikalną scenerią Garbu Tenczyńskiego.