Pilica, jurajskie atrakcje. Zapomniane miasteczko.

Miasteczko Pilica jest jedną z ciekawszych, choć często pomijanych, atrakcji na Szlaku Orlich Gniazd. Położona w odległości około 10 kilometrów od zamku Ogrodzieniec. Zachwyca małomiasteczkową atmosferą i spokojem. Wyróżnia się ona sporym ryneczkiem otoczonym jednopiętrową zabudową. W architekturze miasta wyróżnia się tutejszy kościół parafialny oraz piękny pałac z ciekawymi bastionami.

Pilica koło Zawiercia jest jedną z tych miejscowości na Jurze Krakowsko – Częstochowskiej, która może poszczycić się długą historią. Wiadomo, że pierwsza osada w tym miejscu istniała już w początkach XIII wieku. Zaś dawne centrum osadnicze dziś nosi nazwę Starej Pilicy. Z czasem obok niej powstała nowa osada, która pod koniec XIV stulecia otrzymała prawa miejskie.

O pomyślnym rozwoju Pilicy jako miasta zadecydowało przede wszystkim jej położenie. Położona w pobliżu ważnego szlaku handlowego łączącego Wrocław z Krakowem. Szybko stała się ważnym ośrodkiem rzemieślniczym. Specyfiką Pilicy może być to, że jako jedno z niewielu miast lokowanych w okresie średniowiecza, nie posiadała ona murów obronnych.

Do 1570 roku Pilica należała do rodu Pileckich, których własnością był również pobliski zamek w Smoleniu.

W 1570 roku Pilica, Smoleń i okoliczne dobra nabył zaś biskup krakowski Filip Padniewski. Który przekazał je swemu bratu – Wojciechowi. Wojciech zamieszkał najpierw na zamku w Smoleniu, szybko jednak przeniósł się do Pilicy w której kazał wybudować dla siebie znacznie wygodniejszy pałac. Padniewscy w Pilicy zaznaczyli swą obecność nie tylko budową pałacu – ufundowali również stojącą w pobliżu rynku kolegiatę. Po Padniewskich Pilicą władali zaś m. in. Wiśniowieccy, Warszyccy, a w XVIII stuleciu – również Sobiescy.

Miasto Pilica przeszło do historii jako jeden z ważniejszych w tym rejonie ośrodków kontrreformacji. W14 wieku istniały tu aż cztery kościoły oraz dwa klasztory. W tym czasie miasto dalej „żyło” z handlu i rzemiosła. W tym też wieku na terenie miasta zaczął się rozwijać również przemysł. Istniał tu browar, młyn parowy oraz gorzelnia. Jednak mimo to nie udało się przemienić Pilicy w ważny ośrodek przemysłowy.

Dziś to miasteczko zachwyca swą atmosferą, zaś z czasów dawnej świetności zachowało się tu sporo zabytków. W tym nieco zapomnianym miejscu można podziwiać ciekawy pałac oraz kolegiatę, warto zajrzeć również do Sanktuarium Matki Boskiej Śnieżnej.

Facebook.