Jurajskie atrakcje: Dolina Bolechowicka

Dolina Bolechowicka. Jura to nie tylko ruiny dawnych zamków i słynny Szlak Orlich Gniazd. Turyści chętnie odwiedzają również dolinki jurajskie, które rozciągają się w pobliżu granic miasta Krakowa. Jest w śród nich i Dolina Bolechowicka, która liczy sobie zaledwie 2 kilometry, jednak ze względu na swe piękno zasługuje na uwagę.

Najlepszym punktem wypadowym na teren tej doliny jest wieś Bolechowice.

Stąd można wyruszyć na krótką wycieczkę wzdłuż potoku Bolechowickiego, który wije się pomiędzy potężnymi, wapiennymi ostańcami. Choć jest to najmniejsza z podkrakowskich dolinek, już dawno została uznana za najpiękniejszą z nich wszystkich. Jej część, najcenniejsza ze względów przyrodniczych, jest chroniona w rezerwacie o nazwie „Wąwóz Bolechowicki”.

Turyści, którzy wchodzą do dolinki od strony Bolechowic, mogą podziwiać przepiękny twór skalny. To Brama Bolechowicka, którą tworzą skalne baszty o wysokości około 20 metrów. Baszty te są popularne wśród miłośników wspinaczki skałkowej, zaś miłośników tego sportu można tu ujrzeć praktycznie przez cały czas – jeśli tylko dopisuje pogoda. Ciekawie prezentują się również wywierzyska, które można ujrzeć w tej dolince. Malowniczo prezentuje się sam Potok Bolechowicki, który w środkowej części doliny tworzy miłe dla oka (i ucha) wodospady.


Warto zatrzymać się też na chwilę we wsi Bolechowice. Jej początki przypadają na okres średniowiecza, zaś jej najcenniejszym zabytkiem jest gotycki kościół św. Piotra i Pawła. Najstarszą częścią tej budowli jest prezbiterium, pochodzące z XIV stulecia. Zdobi je nieco młodsza polichromia, którą wykonano w XV stuleciu. Najnowsza jest nawa, którą dobudowano w XVII wieku w obowiązującym wówczas stylu barokowym. Taki też charakter ma jej wyposażenie.

Dolina Bolechowicka.