Cenzura w Niemczech

Cenzura w Niemczech to dla mnie nowy i ciekawy temat, nie wiem dokładnie o co chodzi ale może ktoś mi to wytłumaczy. To kolejny wpis z życia i pracy na zachodzie. Niemiec, dość szybko zauważyłem że niektóre teledyski na. YouTube nie grają, jest to dla mnie duże zaskoczenie bo myślałem że teledyski na. YouTube można oglądać z każdego miejsca na ziemi poza. Chinami, teraz już wiem że są przynajmniej dwa kraje które blokują wyświetlanie wybranej muzyki na terenie ich kraju.

Cenzura w internecie

Nie chodzi tutaj o muzykę przerabianą, kopiowaną do której nie mamy praw autorskich, chodzi o muzykę oryginalną z popularnych kanałów artystów, po próbie otwarcia teledysku pojawia się komunikat. : „Niestety, ten film jest niedostępny w Niemczech, ponieważ może zawierać muzykę, w przypadku której organizacja. GEMA nie przyznała YouTube odpowiednich praw.” ?

Znalazłem trochę na temat:

„GEMA w 2012 roku zarobiła 913,6 milionów euro. Z tego 129,1 milionów zostało przeznaczonych na wypłaty dla zaledwie tysiąca pracowników. Członkowie organizacji, czyli artyści, otrzymali w sumie 231,9 milionów. Ponad 70% tej kwoty powędrowało do głównych 3.300 członków, a jedynie nieco ponad 17% do całej reszty, czyli 55-ciu tysięcy artystów. Odpowiada to kwocie jedynie 730 euro rocznie przypadających na każdego niszowego artystę.

Cenzura w Niemczech

Czym jest GEMA? To organizacja chroniąca artystów i praw autorskich. Założyciele facebookowej społeczności „100.000 Menschen gegen die. GEMA” przypominają, że organizacja ta ma swoje korzenie w III Rzeszy. Jej poprzedniczka STAGMA została stworzona przez Josepha Goebbelsa w 1933 roku, a od sierpnia. 1947 roku zmieniła swoją nazwę na GEMA, pod którą jest znana do dziś. GErman MAfia – obecnie tak nazywają twórcy rewolucji tę instytucję.”

Być może to nie jest cenzura a bandyckie dzielenie zysków z reklam. 70% dla jakiejś GEMA a. 30 % dla artysty powoduje że nie każdy chce wyświetlać swoje filmy w Niemczech, tak czy inaczej to lipa i w razie wyjazdu na zachód trzeba się liczyć z tym że tam nie oglądniemy, nie wysłuchamy wszystkich naszych ulubionych teledysków z YouTube. Cenzura

13 komentarzy do “Cenzura w Niemczech”

 1. Wczoraj przez caly dzien byla w Niemczech blokada stron informacyjnych z Polski, a stron pewnych faktycznie nie da sie u nas wyswietlic. Co ciekawe niemieckie strony w Polsce sie otwieraja:)

  • Nie spodziewał bym się takiego czegoś po Niemcach, ciekawe czemu tak się dzieje ? Nie znam przyczyny ale wolę wszędzie móc wejść, i każdą prasę przeczytać a nie tylko wybrane, może w Polsce też tak będzie kiedyś zobaczymy.

  • Nie słyszałem nigdy o tym, żeby jakieś strony były zablokowane. Była akcja, że strony z pedofilią miały ostrzeżenia, nie wiem, czy ta akcja do dzisiaj trwa, bo ogólnie, to była podobno bez sensu.
   Może być, że niektóre nazistowskie strony są blokowane, ale do tego też trzeba orzeczenia sądowego.
   Czasami są to kłopoty z serwerami.
   Masz przykład takiej blokowanej strony?

   • Nie mam przykładów blokowanych stron internetowych w Niemczech, cenzura to może za mocne słowo ale miałem na myśli teledyski, filmy i muzykę na YouTube.

 2. Tu raczej chodzi o to, że GEMA się z Googlem co do ceny za teledyski (muzykę) nie może dogadać. GEMA żąda sporej ceny za każdy klik, a google tego nie chce płacić, więc GEMA zabrania googlowi na wyświetlanie i zobowiązała go, poprzez sąd, do przeszukiwania utworów.
  Tak, że nie jest to raczej cenzura rządowa, co niedogadanie się co do praw autorskich. W Polsce też nie wolno w radiu, czy telewizji, teledysków bez pozwolenia puszczać.
  Można tą Gemę ominąć instalując sobie plugina do proxy pod Firefox’em, udając, że jest się z zagranicy 😉
  Podobnie jest z opłatami za radio i TV. Niezależnie od tego, czy ma się TV, to trzeba płacić. Jeszcze rok temu nie trzeba było, jak się nie miało odbiornika. Wiadomo, w każdym kraju podobnie, ci przy żłobie chcą coraz więcej kasy, bo się do luksusu przyzwyczaili 😉 A pieniądze dostają po części znajomi 😉 Jak w Polsce, tyle, że jak tu kogoś złapią, to niezależnie, czy prezydent, czy jakiś mały, to może iść za to do więzienia, jak ma pecha. Fakt, jak ktoś ma więcej kasy, to kara jest niższa, bo ma lepszych adwokatów 😉
  Pozdrawiam 🙂

  • Podejrzewałem że to chodzi o pieniądze a nie o przekaz który w zamyśle rządzących powinno się blokować, są różne obejścia tego systemu ale normalnie korzystając ze standardowej przeglądarki, programów na różnego typu mobilnych czy stacjonarnych urządzeniach jest blokada niektórych filmów na YouTube, pozdrawiam 🙂

  • Coś podobnego ale różnica w internecie jest ogromna, ZAiKS który zakładał między innymi Julian Tuwim nie bloguje filmów na Polskim YouTube jeżeli jakiś wykonawca czy wytwórnia muzyczna mu nie zapłaci, w Niemczech jest blokada części teledysków z popularnego kanału wideo, może z czasem u nas tez tak będzie … choć wolałbym oczywiście wolny internet bez granic i barier.

 3. Szczególnie mocno w Niemczech cenzurowane są gry komputerowe. Niektórych gier z typu strzelanek w ogóle nie dopuszczają do sprzedaży, a przy części jest weryfikowana pełnoletność, jak w przypadku alkoholu.

  • Tego nie wiedziałem, bardziej się różnimy pod względem wolności komputerowej niż myślałem.

 4. No nie wiem 🙂 „Cenzura w Północnej Korei – Korea Północna jest państwem w którym występuje wysoki wskaźnik cenzury[1], praktycznie rzecz biorąc nieposiadającym wolnej prasy. Nieustannie znajduje się w rankingu raportu Reporterów bez Granic wśród państw o najniższym wskaźniku poszanowania wolności prasy[2]. Od 2002 do 2006 była najbardziej ocenzurowanym państwem na świecie.” cytat w Wiki

  • Na marginesie _ w polsce też jest cenzura tylko jej nie widać, w niemczech przynajmniej widzą ach to zostało ocenzurowane a u nas po prostu znika i nie ma 🙂 _

Możliwość komentowania została wyłączona.