Jura – Szlakiem Jaskiniowców

Szlakiem Jaskiniowców. Jura Krakowsko-Częstochowska to malowniczy skrawek Polski. Który zachwyca i miłośników historii, i tych, którzy stawiają na aktywny wypoczynek. W jaki sposób można poznawać piękno tej krainy? Jedną z ciekawszych propozycji będą wycieczki po tak ciekawej trasie turystycznej, jaką jest Szlak Jaskiniowców. Jakie atrakcje czekają tu na turystów?

Co warto wiedzieć na temat Szlaku Jaskiniowców?
Szlak Jaskiniowców to ciekawa trasa turystyczna, dzięki której można dotrzeć do wielu malowniczych zakątków między Smoleniem a Wolbromiem. Trasa ta liczy sobie 10 km długości, a jej pokonanie oznacza możliwość nacieszenia się widokiem pięknych skał wapiennych oraz jaskiń. Jakie miejsca na tym szlaku zasługują na szczególne wyróżnienie?

Wśród Skał Zegarowych.


Wędrówkę tym jurajskim szlakiem warto zacząć od wizyty w Smoleniu, znanym z malowniczych ruin zamku Pilcza. Z jego murów rozciąga się wspaniały widok na okolicę, przy czym w panoramie tej miejsce szczególne zajmują Skały Zegarowe. Są one pierwszym punktem, do którego prowadzi Szlak Jaskiniowców. Wysokość tych wapiennych skał dochodzi nawet do 30 metrów, dzięki czemu spacer w ich otoczeniu staje się ciekawym przeżyciem. Nie brak tu miejsc idealnych dla fanów wspinaczki, oraz ścieżek, którymi można dotrzeć do Jaskini Zegar.

Jest to ciekawe miejsce i dla miłośników zjawisk krasowych, i dla tych, których interesują dzieje Jury. W jaskini tej udało się odnaleźć wiele ciekawych pamiątek z paleolitu, dzięki czemu wiemy, że w rejonie Smolenia człowiek pojawiał się już 50-60 tysięcy lat temu. Udało się tu również znaleźć sporo pamiątek z czasów kultury przeworskiej oraz z okresu wczesnego średniowiecza. Dzięki temu jaskinię tę można uznać za jedno z ważniejszych stanowisk archeologicznych na terenie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. W skałach tych znajduje się również Jaskinia Jasna – przelotowa pieczara, która osiąga długość 40 metrów.

Wokół Jaskini Strzegowskiej.


Kolejną jaskinią, przy której warto się zatrzymać na dłużej, jest Jaskinia Strzegowska. Dzięki archeologom wiemy, że człowiek w tym miejscu pojawiał się już 30000 lat temu. Pozostałości kultury oryniackiej, ślady pracowni krzemieniarskiej – oto najciekawsze odkrycia związane z tym właśnie miejscem. W pobliżu Jaskini Strzegowskiej nie brak też ciekawych miejsc. Jednym z nich jest Czarny Las, znany ze źródeł Tarnówki – niewielkiej rzeczki, która jest dopływem Białej Przemszy. To krasowe źródełko przyciąga miłośników przyrody, a to za sprawą wypławka alpejskiego, który jest jednym z najciekawszych reliktów epoki lodowcowej.

Jaskinie na Biśniku.


Skała Biśnik to jedna z ważniejszych atrakcji na szlaku. Z jej wierzchołka roztacza się wspaniały widok na Dolinę Wodącej, z kolei w jej wnętrzu czeka kilka jaskiń o zróżnicowanych rozmiarach. Dla miłośników historii, najważniejszą jest Jaskinia Biśnik, którą przed laty zainteresowali się badacze. Dzięki ich pracy udało się tu znaleźć wiele śladów pobytu człowieka sprzed pół miliona lat. Chwilowo wiele wskazuje na to, iż jaskinia ta jest najstarszym w Polsce stanowiskiem tego typu, nic więc dziwnego, że osoby zainteresowane historią tak chętnie odwiedzają to miejsce.


Wycieczki po tak ciekawej trasie turystycznej, jaką jest Szlak Jaskiniowców, to idealna oferta dla każdego, kto aktywny wypoczynek chce połączyć ze zwiedzaniem miejsc, w których przed wiekami pojawiał się człowiek. W pięknej scenerii Jury Krakowsko-Częstochowskiej, taki spacer nabierze wyjątkowego charakteru i stanie się przygodą, która na długo zapisze się w naszej pamięci.

Szlakiem Jaskiniowców.


Spędzanie wolnego czasu w ruchu, pomaga naszemu organizmowi lepiej funkcjonować. Dzięki czemu lepsze jest też nasze życie 😉

Jura to ciekawe miejsce, ale Puma Punku też spoko.