Warta Zawiercie

Warta Zawiercie. Dolina Warty to liczne ciekawostki przyrodnicze oraz miejscowości, które mogą się pochwalić ciekawymi zabytkami. Co warto wiedzieć o tej rzece? Na jakie atrakcje warto zwrócić uwagę w czasie wycieczki po jej dolinie?

Rzeka Warta to trzecia pod względem długości rzeka w Polsce. Jest to jednocześnie najważniejszy dopływ Odry, który może się pochwalić nie tylko imponującą (ponad 800 km) długością, ale i ciekawym przebiegiem. Z Odrą Warta łączy się w Kostrzynie, swe źródła ma natomiast na terenie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Tu, w Kromołowie (dzielnicy Zawiercia), znajduje się kapliczka, pod którą bije główne źródło Warto. Dalej rzeka ta płynie Obniżeniem Górnej Warty wzdłuż krawędzi Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej w stronę Częstochowy. Zanim rzeka ta połączy się z Odrą, stworzy malowniczy przełom na pograniczu Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej i Wyżyny Wieluńskiej. To Mirowski Przełom Warty, bardzo chętnie odwiedzany przez miłośników pięknych krajobrazów.

Warta Zawiercie.

W regionie łódzkim nie lada atrakcją na Warcie jest z kolei zbiornik zaporowy „Jeziorsko”, będący jednocześnie największym akwenem wodnym w rejonie Łodzi.

A jakie miejscowości leżące nad Wartą zasługują na wyróżnienie? Z pewnością ciekawym miastem dla krajoznawców będzie Zawiercie i jego dzielnica Kromołów. Warto też w czasie wycieczki wzdłuż doliny Warty zajrzeć do Częstochowy, Sieradza oraz Uniejowa. Konin, Śrem, Gorzów Wielkopolski oraz Kostrzyn nad Odrą to kolejne miejscowości, które mogą turystów oczarować swymi atrakcjami.

Zawiercie i dzielnica Kromołów, ostatnio często koło tej kapliczki źródła przejeżdżam, kiedyś nie zdawałem sobie z tego tak bardzo sprawy jak teraz. Tytuł Wpisu trochę żartobliwy :). Mam nadzieje że kibice się nie obrażą że wpis nie o klubie i piłce, następnym razem.