Kraków dla ciekawych: Skałka i jej zabytki

Skałka Kraków. Wapienne wzgórze zwane Skałką to jeden z najważniejszych punktów w programie niemal każdej wycieczki po terenie Krakowa. Dlaczego? Bo to miejsce przypomina o tragicznej historii biskupa Stanisława – świętego i patrona Polski. Który za swój sprzeciw wobec polityki prowadzonej przez króla Bolesława Śmiałego został skazany na karę śmierci. Jest to jednocześnie miejsce spoczynku wielu znanych Polaków oraz jeden z ciekawszych zabytków architektury barokowej w Polsce. Jakimi atrakcjami może nas tu oczarować Kraków? Na co koniecznie powinniśmy zwrócić uwagę podczas zwiedzania tego miejsca?

Kościół św. Michała Archanioła i Stanisława na Skałce.
Ta barokowa świątynia jest głównym celem każdej wycieczki na Skałkę. Jej fasada skutecznie przyciąga uwagę. Choć to, co najciekawsze, czeka na zwiedzających w kościelnym wnętrzu. Kościół ten może się pochwalić i interesującą formą architektoniczną. I ciekawym wystrojem. We wnętrzu bazyliki czeka na zwiedzających m. in. ciekawy ołtarz główny z połowy XVIII wieku. W którego wnętrzu można zobaczyć obraz przedstawiający walkę św. Michała Archanioła z Lucyferem.

Zachwycają też barokowe ołtarze boczne. W których można oglądać obrazy przedstawiające m. in. Świętą Rodzinę oraz św. Barbarę. Najważniejszym miejscem w kościele tym jest jednak kaplica św. Stanisława. W której znajduje się obraz biskupa – męczennika oraz pień. Który został zroszony krwią św. Stanisława. W kościelnym wnętrzu nie brak też dzieł sztuki, które mają związek z opiekunami kościoła – Paulinami. Popiersie przedstawiające Jana Długosza – kanonika, który sprowadził Paulinów na krakowską Skałkę, oraz płaskorzeźby, które zdobią stalle w prezbiterium – oto odniesienia do Paulinów i ich historii.

Inne zabytki Skałki: co jeszcze warto zobaczyć?


W czasie wizyty na Skałce warto zwiedzić nie tylko barokowy kościół, ale i inne atrakcje. Które mogą mieć ogromną wartość i dla wiernych, i dla osób interesujących się historią Polski. Intryguje Krypta Zasłużonych, utworzona z myślą o uczczeniu 400. rocznicy śmierci Jana Długosza. Stała się ona miejscem spoczynku tych, którzy w dziejach polskiej sztuki, kultury i nauki odegrali rolę wyjątkowo ważną. Pięknie prezentuje się też dom zakonny. Który sąsiaduje z kościołem. Forma, którą zachwyca nas dziś klasztor Paulinów. Jest skutkiem prac przeprowadzonych na przełomie XVII i XVIII wieku, warto jednak pamiętać.

Że pierwsi Paulini pojawili się na Skałce w latach 70-tych XV wieku. Dla miłośników historii miejscem bardzo ciekawym może się okazać klasztorne archiwum. W którym zgromadzono wiele dokumentów. W ich gronie nie brak dokumentów z królewskimi pieczęciami. Które są potwierdzeniem przywilejów nadanych przez władców Polski Paulinom z krakowskiej Skałki.

Na terenie kompleksu klasztornego można też zobaczyć tak ciekawy zabytek. Jakim jest sadzawka św. Stanisława. Wzniesiona w XVII wieku, ozdobiona barokową rzeźbą krakowskiego biskupa. Często nazywana jest „Kropielnicą Polski”. Jak głoszą legendy, woda z tej sadzawki ma lecznicze właściwości. Największą skuteczność woda ta wykazuje w walce z chorobami oczu oraz skóry.