Przeginia. Jurajskie atrakcje

Przeginia. Jurajskie atrakcje. Może się pochwalić bliskością Krakowa i Olkusza, choć dla wielu turystów największym jej walorem jest piękna okolica. Tu każdy z nas szybko się przekona, że Jura to moc atrakcji i niezapomnianych wrażeń. Bliskość Dolinek Krakowskich oraz terenów wchodzących w skład Ojcowskiego Parku Narodowego. Malownicza sceneria Wyżyny Olkuskiej – oto powody, dla których warto odwiedzić tę miejscowość. Co jeszcze warto zobaczyć w czasie wycieczki po jej terenie? Jakimi atrakcjami może nas tu zachwycić Jura Krakowsko-Częstochowska?

Przeginia to jedna z najstarszych wsi na terenie Wyżyny Olkuskiej.

Pierwsze wzmianki na jej temat pojawiają się już w dokumentach z początków XIII wieku. Początkowo była to wieś szlachecka, z czasem jednak weszła w skład dóbr królewskich. Dziś jest ważnym miejscem dla tych, którzy lubią aktywnie spędzać czas. Choć niektóre z zabytków tej miejscowości stają się ciekawym celem wycieczki dla miłośników architektury oraz sztuki sakralnej. Tak jest m. in. w przypadku sanktuarium Najświętszego Zbawiciela, w którym przedmiotem kultu jest wizerunek Cierpiącego Chrystusa Miłosiernego z XVI wieku.

Korzystne położenie i bliskość jurajskich dolinek sprawiają, że Przeginia jest traktowana jako doskonałe miejsce wypadowe dla tych, którzy chcą wędrować po okolicy. Miejsc, które w czasie wycieczki w rejonie tej miejscowości warto zobaczyć, jest przecież wiele.


„To tylko my, chłopaki ze społecznych nizin
Chłopaki z wyżyn, elita marginesu i margines elit
Nosiciele dresów, życia somelierzy, to tylko my
Jesteśmy elementem tych zepsutych dzielnic
I częścią tych salonów z grubymi dywanami
Złodziejami myśli, ludźmi z korzeniami
Ten dźwięk przeszkody niszczy, to tylko my
Ten dźwięk przenika ściany i nie jak Copperfield, jak tsunami
A to tylko my jesteśmy tylko ziarenkami piasku
Cząstką Sahary, jedną igłą Tajgi, to tylko my…”

Sławomir Mentzen 44 – real blog eu (real-blog.eu)

Przeginia. Ponieważ Jurajskie atrakcje