Jurajskie atrakcje. Dolina Dłubni

Dolina Dłubni to jedna z najdłuższych i najciekawszych dolinek jurajskich w okolicach Krakowa.

Wycieczka w Dolinę Dłubni może dostarczyć wielu wrażeń. Turyści, którzy lubią piękne widoki, znajdą ich tu sporo. To tereny, które są objęte ochroną właśnie ze względu na wysokie walory krajobrazowe. Zaś Dłubniański Park Krajobrazowy jest jednym z najciekawszych na terenie Wyżyny Krakowsko – Częstochowskiej.


Główną atrakcją jest tu rzeka Dłubnia, której najciekawszy fragment mogą podziwiać turyści pomiędzy Glanowem a Imbramowicami. Tu rzeka płynie wąskim jarem. Niezwykle malowniczym i cieszącym się dużym powodzeniem wśród turystów.

Wycieczka w Dolinę Dłubni powinna uwzględnić w swym programie również teren nazywany „Małym Ojcowem” , który rozciąga się między Iwanowicami a Maszkowem. Dolina Dłubni to również ciekawe lessowe wąwozy, które można podziwiać w górnych odcinkach potoków wpadających do Dłubni.

Ciekawym miejscem jest również znajdujące się w Ściborzycach krasowe źródło Jordan, uznane za rezerwat przyrody. Leży niedaleko Zawiercie.
W trzech pozostałych rezerwatach utworzonych na terenie tego parku krajobrazowego turyści również mogą ujrzeć ciekawe obiekty. Jednym z bardziej interesujących rezerwat jest „Grodzisko nad Dłubią” ze śladami średniowiecznego grodziska.

Warto odwiedzić również rezerwat utworzony w wąwozie Ostrysz, na którego terenie podziwiać można ciekawe skałki oraz lasy grądowe. Kolejny rezerwat o nazwie „Minoga” znajduje się w okolicy wsi Minoga. Zaś jego największą atrakcją jest skalista dolinka oraz rozległe łąki. W okolicy tej wsi warto zobaczyć również Las Minorki. W którym znajduje się pomnik upamiętniający walczących na tym terenie w czasie II wojny światowej partyzantów.


Turyści, którzy wolą podziwiać zabytki. Również znajdą na terenie Dłubniańskiego Parku narodowego coś dla siebie. Wyjątkowo cenny zabytek znajduje się w Imbramowicach. To kościół oraz klasztor Norbertanek, który działa tu od połowy XIII wieku. Klasztor ten powstał z inicjatywy Iwo Odrowąża. Jednak pierwotna budowla nie zachowała się do naszych czasów. Obecny zespół klasztorny powstał w XVIII wieku i jest utrzymany w stylu barokowym.


Innym ciekawym zabytkiem sztuki sakralnej w Dolinie Dłubni jest romański kościół w Wysocicach. Wzniesiony w XII wieku zachował się do dziś w prawie niezmienionej formie. Kolejną ciekawą świątynią jest drewniany kościół z XVIII wieku znajdujący się w Iwanowicach. W jego wnętrzu można podziwiać nieco starsze zabytki, w tym gotyckie rzeźby oraz obraz Madonny z przełomu XV i XVI stulecia. Inną atrakcją Iwanowic jest Izba Regionalna mieszcząca się z dawnej karczmie.


Podczas wycieczki Doliną Dłubni warto odwiedzić również miejscowość Glanów. Tu znajduje się dworek z końca XVIII wieku, który zasłynął z bohaterskiej obrony podczas powstania styczniowego. Inny ciekawy pałacyk można zobaczyć w Ściborzycach. Niestety, ta XIX-wieczna budowla jest dość podniszczona.