Czatkowice – Jurajskie atrakcje

Czatkowice. Dla miłośników wędrówek po Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, miejscem niezwykle atrakcyjnym mogą się okazać Czatkowice. Bo bliskość Krzeszowic oraz malownicza okolica sprawiają, że to niezbyt dobrze znane osiedle dla każdego z nas może się stać ciekawym punktem w programie jurajskiej wycieczki. Jakie atrakcje czekają tu na gości? Jakimi niespodziankami może nas tu zaskoczyć Jura?

Czatkowice to osiedle Krzeszowic – małopolskiej miejscowości, która swego czasu była modnym i chętnie odwiedzanym uzdrowiskiem. Leżące na północ od centrum tego kurortu Czatkowice były dawniej samodzielną wsią, której historia sięga XIII stulecia. Dziś Czatkowicami coraz częściej interesują się turyści, którzy planują piesze wycieczki w rejonie Krzeszowic. Dla nich wielkim walorem jest położenie tego osiedla, a dokładniej – piękna sceneria doliny Krzeszówki oraz bliskość Bartlowej Góry.

Z jakimi atrakcjami kojarzone są Czatkowice?

Dla wielu osób to osiedle to przede wszystkim jurajskie źródełka oraz złoża wapienia. Tutejszy kamieniołom jest bardzo ważnym elementem lokalnego krajobrazu. A spacer w jego rejonie może każdemu z nas dostarczyć wielu niezapomnianych wrażeń. Na jego skraju wznosi się słynny Krzyż Milenijny, będący jednym z najbardziej charakterystycznych elementów w pejzażu Krzeszowic. Krzyż ten liczy sobie ponad 20 metrów wysokości, dzięki czemu jest doskonale widoczny już z daleka.

W rejon Krzyża Milenijnego można się bez problemów dostać z centrum Krzeszowic, a to dzięki specjalnie wyznaczonej trasie spacerowej. Taka wycieczka to nie tylko świetna okazja do spędzenia czasu w aktywny sposób, ale też wyjątkowa okazja do zapoznania się z pięknem Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

Czatkowice.