Stanisław Dziwisz

Stanisław Dziwisz. „Próby obarczania św. Jana Pawła II odpowiedzialnością za tragedię osób, które były ofiarami nadużyć seksualnych duchownych. Są insynuacją i manipulacją” – powiedział w wywiadzie dla „Polska Times” kard. Stanisław Dziwisz. „Widzę, że ta Polska jest inna niż ta, którą była kilkadziesiąt lat temu. Wtedy, wszyscy go podziwiali, nikt nie negował, że Jan Paweł II to najwybitniejszy Polak w historii naszego narodu” – ocenił hierarcha.

Pytany o kwestię wykorzystywania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne zaznaczył, że „to są bardzo bolesne sprawy dla Kościoła na całym świecie”. „Trzeba je wyjaśnić. Ukarać winnych” – zastrzegł.

Stanisław Dziwisz

Jednocześnie zaznaczył, że „przy tej okazji krzywdzi się, niesprawiedliwie osądzając, niewinnych”.

„Atakuje się Ojca Świętego Jana Pawła II. A to wszakże papież Polak pierwszy powiedział 'zero tolerancji’ dla pedofilii w Kościele. Potem kontynuował ten kierunek Benedykt XVI i teraz papież Franciszek, ale porządkowanie tych spraw w Kościele, ustanowienie norm dyscyplinarnych w stosunku do duchownych i świeckich podejrzanych o te czyny, to dzieło Jana Pawła II” – mówił kard. Dziwisz.

cytaty z Interia.pl

kard. Stanisław Dziwisz dopiero teraz zorientował się że polska jest inna niż w 80 latach.

Dla mnie to normalne że wszystkie kraje zmieniają się na przestrzeni dekad. Dla mnie kiedyś papież był autorytetem, ale pojawiają się różne plotki że ukrywał skale pedofili, i nie chciał ostrzegać rodziców choć powinien. Zapobiegł by wielu tragediom. Świat się zmienia teraz nie trzeba iść na studia by dowiedzieć się ciekawych rzeczy. Można w ogóle nie chodzić do szkoły i uczyć się co dzień przez Internet.

Jeżeli kiedyś np. pojawią się dowody na to że JP2 pomagał unikać kary duchownym którzy gwałcili dzieci … Może być tak że będziemy prześcieradłami traktować posągi świętego. Technologia może kiedyś odpowiedzieć na wszystkie pytania przeszłości. Szczerość księży powinna prowadzić rozwiązywanie tych spraw.

Wierzę że Ten człowiek który mówił wieloma językami był dobry, ale wiem że czasami pozory mylą. Nie wiadomo jak to się rozwinie, ale na pewno polska za następne 44 lata znowu bardzo się zmieni.