Rezerwat Smoleń. Jurajskie atrakcje

Rezerwat Smoleń. Dla miłośników przyrody, rezerwat ten bez wątpienia będzie jednym z ciekawszych punktów w programie wycieczki po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Tu ciekawa historia łączy się z pięknym krajobrazem i naturalnym bogactwem, a całość może zrobić ogromne wrażenie na wszystkich turystach odwiedzających Rezerwat Smoleń. Co warto wiedzieć o tym miejscu?


Utworzony w 1959 roku, zajmuje powierzchnię ponad 4 ha. Główną atrakcją tego rezerwatu jest zamkowe wzgórze, zbudowane z wapieni jurajskich. Na szczycie tego wzgórza wznosi się zamek Pileckich (a raczej jego pozostałości).

https://www.instagram.com/deawuide/

Jednak dla miłośników przyrody najważniejsze jest to, co można zobaczyć na zboczach owego wzgórza. Rezerwat Smoleń, Uwagę przyciąga las bukowo-grabowo-modrzewiowy, po terenie którego można wędrować dzięki ciekawym szlakom pieszym oraz ścieżkom dydaktycznym. W czasie takiej wycieczki, koniecznie trzeba się przyjrzeć tym gatunkom roślin, które występują w runie leśnym. Wśród najciekawszych roślin, z jakimi można się tu spotkać, znajdują się: kokoryczka okółkowa, obuwik pospolity oraz języcznik zwyczajny. Białe kwiaty marzanki wonnej, czerwone owoce wawrzynka wilczełyko – oto rośliny, które mogą wzbudzić zainteresowanie wśród wędrujących po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.


„…Można latami szukać, gdzie jest ścieżka
Czysta prawda, ja idę ją wydeptać
Nigdy bym nie chciał, dojść do takiego miejsca
Żebym się poczuł, że doszedłem i zaprzestać
Znów jeżdżę lepszą furą, lepiej mieszkam
Ale to szybsza bieżnia, nie wyższa poprzeczka
Nie zakocham się w banknotach i cyferkach
To wiąże ręce, zamiast otwierać serca…”

Rezerwat Smoleń.