Rezerwat Smoleń. Jurajskie atrakcje

Rezerwat Smoleń. Dla miłośników przyrody, rezerwat ten bez wątpienia będzie jednym z ciekawszych punktów w programie wycieczki po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Tu ciekawa historia łączy się z pięknym krajobrazem i naturalnym bogactwem, a całość może zrobić ogromne wrażenie na wszystkich turystach odwiedzających Rezerwat Smoleń. Co warto wiedzieć o tym miejscu?


Utworzony w 1959 roku, zajmuje powierzchnię ponad 4 ha. Główną atrakcją tego rezerwatu jest zamkowe wzgórze, zbudowane z wapieni jurajskich. Na szczycie tego wzgórza wznosi się zamek Pileckich (a raczej jego pozostałości).

Jednak dla miłośników przyrody najważniejsze jest to, co można zobaczyć na zboczach owego wzgórza. Rezerwat Smoleń, Uwagę przyciąga las bukowo-grabowo-modrzewiowy, po terenie którego można wędrować dzięki ciekawym szlakom pieszym oraz ścieżkom dydaktycznym. W czasie takiej wycieczki, koniecznie trzeba się przyjrzeć tym gatunkom roślin, które występują w runie leśnym. Wśród najciekawszych roślin, z jakimi można się tu spotkać, znajdują się: kokoryczka okółkowa, obuwik pospolity oraz języcznik zwyczajny. Białe kwiaty marzanki wonnej, czerwone owoce wawrzynka wilczełyko – oto rośliny, które mogą wzbudzić zainteresowanie wśród wędrujących po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.

Rezerwat Smoleń

„…Można latami szukać, gdzie jest ścieżka
Czysta prawda, ja idę ją wydeptać
Nigdy bym nie chciał, dojść do takiego miejsca
Żebym się poczuł, że doszedłem i zaprzestać
Znów jeżdżę lepszą furą, lepiej mieszkam
Ale to szybsza bieżnia, nie wyższa poprzeczka
Nie zakocham się w banknotach i cyferkach
To wiąże ręce, zamiast otwierać serca…”

Rezerwat Smoleń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *