(Jura) Wyżyna Krakowsko – częstochowska

Jura. Na terenie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej (blisko Zawiercia). Nie brak ciekawych rezerwatów przyrody. Jednym z nich jest rezerwat „Zimny Dół”. Będący jedną z wielu atrakcji na terenie Garbu Tenczyńskiego. Ten rezerwat to jedno z tych miejsc, w których Jura zachwyca swą przyrodniczą wartością oraz pięknym krajobrazem. Dlaczego warto uwzględnić wizytę w tym miejscu w programie swej wycieczki?


Rezerwat Zimny Dół znajduje się na terenie wsi Czułów. W pobliżu tak popularnych miejsc. Jak Dolina Mnikowska oraz Mników. Rezerwat ten jest częścią malowniczej doliny Sanki. znanej m. in. dzięki ciekawym skałkom oraz pięknym lasom. Wyjątkowość rezerwatu Zimny Dół i jego ogromna wartość wynikają z kilku kwestii. Co warto wiedzieć na temat tego miejsca?

Jura.

Jura


Utworzony w 1963 roku rezerwat zajmuje powierzchnię ponad 20 ha. Jest on jednym z ciekawszych rezerwatów na terenie Tenczyńskiego Parku Krajobrazowego. znajdujące się na jego terenie atrakcje mają ogromną wartość przyrodniczą. Najważniejszym celem wycieczki dla wielu osób jest tutejsze wywierzysko. Znane jako źródło w Zimnym Dole. Woda z tego wywierzyska zasila wody Sanki. Która tworzy jedną z ciekawszych dolinek jurajskich.

Zimny Dół jest tez ciekawym miejscem dla tych, dla których Jura to ciekawostki o charakterze geologicznym. W czasie spaceru po tym rezerwacie można zdobyć wiele cennych informacji. Na temat procesów krasowych oraz dojrzeć wiele nisz skalnych oraz jaskiń. Bluszcz pospolity, zawilce oraz miodunka ćma to ciekawostki florystyczne. Z którymi również warto się zapoznać w trakcie pobytu na terenie rezerwatu przyrody Zimny Dół.

W sumie można tu spotkać ponad 20 gatunków roślin chronionych. Które mają ogromne znaczenie dla jurajskiej przyrody.
Jura, a szczególnie te jej fragmenty, które leżą w niewielkiej odległości od Krakowa. To magiczna kraina.

Jura Krakowsko – częstochowska.

Wycieczki po tutejszych dolinkach i rezerwatach przyrody to recepta na udany dzień. Dla wszystkich, którzy lubią aktywnie spędzać czas na łonie natury. Świerze powietrze i ruch to gwarancja dobrego dnia. Dla tego że to dobre dla zdrowia. A zdrowie najcenniejsze, bo daje nieśmiertelność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *