Witamina C

Witamina C (kwas askorbinowy) to coś co my ludzie bardzo potrzebujemy, bez tego nie możemy prawidłowo funkcjonować. Ważne jest by dostarczać odpowiednie ilości bo ludzki organizm nie magazynuje nadmiaru i szybko wydala go z moczem. Moim ulubionym dobrym źródłem witaminy C są truskawki, cudowna witamina jest podstawowym składnikiem przeciwutleniaczy które spowalniają procesy starzenia.

Postaram się szybko i na temat bo nie che przynudzać na początku jest skrót, najlepsze źródła: warzywa, owoce, grzyby – zawartość (mg/100 g) owoce róży, papryczka chili zielona, nać pietruszki, czarna porzeczka, papryka, koperek zielony, brukselka, jarmuż, truskawki, poziomki, szczypiorek  szpinak, kompot z czarnej porzeczki, biała porzeczka, kalarepa.

Troszkę od Pani Profesor Wiki:

Witamina C

„Witamina C odgrywa istotną rolę w funkcjonowaniu ludzkiego organizmu. Bierze m.in. udział w przemianach tyrozyny, syntezie steroidów nadnerczowych. Ma również wpływ na zachowanie prawidłowego potencjału oksydacyjnego w komórce.

Badania wskazują brak wpływu zażywania witaminy C na ryzyko pojawienia się przeziębienia oraz mały wpływ na czas jego trwania (skrócenie czasu o 14% dla dzieci i 8% dla dorosłych). Wyjątkiem była grupa uczestników maratonów, narciarzy i żołnierzy przebywających w bardzo niskich temperaturach lub poddanych intensywnemu wysiłkowi fizycznemu, u których zaobserwowano 50% zmniejszenie występowania przeziębienia przy zażywaniu 2 g witaminy C dziennie.

Rekomendowane spożycie witaminy C dla dorosłego człowieka wynosi od 45 do 90 mg na dobę. Organizmy większości zwierząt i roślin wytwarzają ten związek. Wyjątkiem są organizmy ssaków naczelnych, w tym człowieka, świnki morskiej i niektórych gatunków nietoperzy, którym musi być ona dostarczona z zewnątrz.” Witamina C

Dodam od siebie że na dawkę ma duży wpływ odżywianie i nałogi, np. jak się pali papierosy to dawka powinna być zwiększona kilkukrotnie by zminimalizować szkody zabójczego dymu. Z różnych badań wynika że ludzie którzy brali profilaktycznie witaminę C rozwijali się lepiej i szybciej niż ich rówieśnicy robiąc to samo w podobnych warunkach a nie zażywający tej ważnej witaminy.

A teraz bierzemy do ręki kompot z czarnej porzeczki i na zdrowie 😉

Witamina C

0 odpowiedzi na “Witamina C”

  1. Wit.C o czym się nie mówi w odpowiednio dużej dawce jest wyleczyć różne choroby zamiast antybiotyków. Jednak jest tania, więc biznes farmaceutyczny by na tym nie zarobił i stąd ciągle łykamy antybiotyki.

    1. Nie wiem jak teraz bo nie chorowałem 20 lat, ale kiedyś podawało się ją między innymi do wszystkich chorób i antybiotyków, no to gul gul na zdrowie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *