Słowo

Słowo, „Krzyczenie na coś, co żyje, może zabić w tym czymś ducha. Kije i kamienie mogą nam połamać kości, ale słowa mogą złamać nasze serca.” (Robert Fulghum)

Prawdę postrzegamy własnymi oczyma, a nie cudzymi” . (Bach i Deutsch, 1980)

13.03.2018 – Po wielu latach wracam do tych słów.

Słowo jest ostre niczym miecz. Można mową zabić człowieka, który jest mniej odporny psychicznie.

Słowa Kazimierz Przerwa-Tetmajer

Czczę te oczy, które nic nie widzą,

czczę te uszy, które nic nie słyszą,

lecz na jasnej zawieszone wstędze,

są osnute we własnej potędze,

jak gwiazdy ponad ciszą.

Czczę te usta, które ściśle milczą,

czczę te słowa, co gdy z ust wychodzą,

to wychodzą li tylko dla bogów,

grając na kształt echonośnych rogów,

które okręty zwodzą.

Czczę tę duszę, co dobrze rozumie,

że jest z siebie, przez siebie, dla siebie,

i, na jasnej zawieszona wstędze,

jest osnuta we własnej potędze,

w sobie wszechświat kolebie.

O słowa, słowa, słowa duszy,

po cóżem tyle was rozrzucił?

By lada czop je obwąchiwał?

Aby je lada kołek nucił?

Czyście nie mogły lepiej zostać

wśród wiklin wodnych ponad rzeką,

w nocy się z wiklin wychylajac

patrzeć, jak gwiazdy światy wleką?

Czyście nie mogły, rozgarnąwszy

szumiące pręty wiklinowe,

patrzeć, jak cicho z wiatrem chodzą

po brzegu cienie topolowe?

Czyście nie mogły wkuć się w granit,

wryć się w żelazlo, wrąbać w dęby,

niz żeby kundle, szpice, flądry

ostrzyły sobie o was zęby!…

Słowo

8 odpowiedzi na “Słowo”

  1. Książka super, rozumiem co chcesz mi przekazać doceniam i dziękuje, dla kogoś kto nie miał z taką nauką nigdy wcześniej do czynienia, to jest przełom w życiu, bo takie przykłady które są podane dosłownie nas otaczają na co dzień, z tego co na razie przeczytałem pierwszy rozdział (jeden dziennie czytam) przypomina mi to „Jay Carter – Wredni ludzie” chyba kiedyś o tym już wspominałem, tam są opisywane bardzo podobne przykłady umniejszania ludzi, męczenia ich psychicznie słowami … jedna z niewielu do tej pory przeczytanych książek, którą traktowałem jak skarb 🙂 odbiłem sobie na ksero w czasach kiedy to nie było takie tanie jakieś 12 lat temu, albo jeszcze wcześniej nie pamiętam, nie było jej nigdzie w sklepach. Toksyczne słowa na pewno więcej przekażą, bo tutaj tak jakby było wszystko w większych szczegółach opisane 🙂 no i nieznane wcześniej cytaty, mądrości nieśmiertelne jak widać na przykładzie tego wpisu już polubiłem.

   1. To ważne, co napisałeś. Zwróć uwagę na to, jak niefrasobliwie rzucamy słowami, nawet żartem – nie patrząc, że kogoś zapieką… Kiedy czlowiek zdjae sobie z tego sprawę, naprawdę zaczyna zwracać uwagę na to, co, jak i do kogo mówi. Teraz w naszym prawie pojawil się ten termin – słownej przemocy, psychicznej przemocy… można się bronić w obliczu Temidy. Nie tak dawno jeszcze nie było o tym mowy, a brak świadków wyłączał takie oskarżenia na samym starcie. Jak przeczytasz dalej, zdasz sobie sprawę jeszcze z jednej rzeczy – że od slownej do fizycznej przemocy już baaardzo blisko.
    A ja jestem na troszkę innym obecnie etapie, rozważając pojęcia ,,chcieć – musieć” na podst. książki Alexy Kriele ,,Aniołowie o sensie życia” … I powiem Ci coś… ponieważ nie odczuwam wewnętrznego sprzeciwu czytając tekst, mam podstawę twierdzić, że jest dobry i właściwy. Tekst, który budzi mój wewnętrzny sprzeciw i spokój, z pewnością nie jest dla mnie.
    Ty też, czytając cokolwiek, co ma mieć wpływ na Ciebie, zwracaj na to uwagę, jak to odbierasz. Nie łykaj wszystkiego. 🙂

    1. Oczywiście dowiadujemy się z tej lektury jak zrozumieć nasze i innych zachowania, przemoc fizyczna zazwyczaj zaczyna się pierwsze od przemocy słownej, sam do momentu przeczytania nie rozumiałem swoich wszystkich zachowań, po zrozumiałem wiele swoich i innych, wszystko co czytamy nas zmienia, nie dam się łatwo nabrać na jakieś kity w książce nawet wielkiego pisarza 😉 wszystko weryfikuje z pomocą wujka Google i cioci Wiki, całej rzeczy historyków oraz lunatyków 🙂 na koniec wróżę z fusów, układam pasjans i eureka heh

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *