Demokracja i Solidarność

Dolina Kobylańska

Demokracja nie jest spoko, większość nie koniecznie musi być mądrzejsza. Dwóch idiotów przegłosuje Elon Musk i nie wyjdzie to na plus. Można by udoskonalić pomysł demokracji, i robić jakiś szybki test na inteligencję przed głosowaniem.

Dzięki temu też ja kiedyś czy nawet teraz, nie będę głosować np. za siedemnastką i partią która to obieca. Obieca to po to by wygrać wybory i sobie kasy wydrukować, a nie by zrobić lepszy świat dla ludzi. Nie jestem za rozdawaniem pieniędzy a obniżaniem podatków, 10% by wystarczyło zdecydowanie, a nie 50% jak jest teraz.

Na co dzień nie myślimy o gospodarce i finansach państwa w którym żyjemy. Dopiero kiedy w mediach słyszymy, że nasze państwo dosięgnął kryzys zaczynamy się zastanawiać jak to wpłynie na nasze życie. Zazwyczaj nic pozytywnego nam do głowy nie przychodzi, w końcu nadchodzi kryzys, trzeba będzie zacisnąć pasa.

I tak jest w rzeczywistości, gdyż kryzys finansowy zazwyczaj sięga po zasoby naszego portfela. Jednak te wszystkie kryzysowe sytuacje wzbudzają w nas poczucie solidarności. Świadomość, że nie tylko nam się to przytrafia jest dodatkowo, na swój sposób kojąca. Kryzys uderza we wszystkich obywateli i każdy musi się z nim zmierzyć. Dlatego też poczucie solidarności łączy wszystkich w sytuacji zagrożenia.

Jest to pozytywna cecha, która wyzwala się niemalże w każdym, kiedy czuje zagrożenie, możliwość utraty dotychczasowej stabilizacji. Właśnie konieczność utrzymania tej stabilizacji wzbudza w nas chęć wspólnego radzenia sobie z problemem. Kiedy jest to kryzys dotyczący państwa, łączy się całe społeczeństwo. W życiu spotykają nas jednak różne kryzysy. Większość dotyczy ściśle nas, naszych rodzin, ale w takich sytuacjach również liczymy na solidarność ze strony innych, na zrozumienie.

Demokracja i Solidarność

Czy to nagła choroba, utrata pracy, czy coś zupełnie innego, chcemy, aby inni byli dla nas pomocni, by nas wspierali. Taka jest ludzka natura, że w trudnych sytuacjach liczymy na solidarność, ale sami również tą solidarność okazujemy. Jednoczymy się z innymi ludźmi nie tylko po to, żeby innym było lepiej, ale także po to, abyśmy sami mogli poczuć się bezpieczniej.

Demokracja i Solidarność.

W grupie jest raźniej, łatwiej pokonać wszelkie przeciwności losu, łatwiej walczyć o swoje prawa.

Solidarność w życiu jest niezmiernie ważna bo pozwala nam poczuć, że możemy liczyć na drugą osobę, a często nawet na zupełnie obcych ludzi. Tak więc solidarność nie tylko wobec kryzysu, ale i w obliczu innych trudnych sytuacji pomaga nam przetrwać z nadzieją na lepsze jutro.


Demokracja nie jest najlepsza, ale nic lepszego puki co dostępnego nie ma ^ ^,

O autorze

hmm, nieśmiały amator blogowania, grania w gry, uzależniony od adrenaliny autsajder, oraz Wielki fan rapu ^ ^, lubię słuchać/czytać Biografie.

real-blog.eu

4 komentarze

 1. Niestety nie widzę tej solidarności w Polsce. Widząc kontrast naszego kraju na tle innych społeczności, rozróżniam zachowania nacechowane krytyką i nienawiścią. Oczywiście żyją mądre i sprawiedliwe wyjątki w granicach naszej ojczyzny, ale wciąż wydaje mi się, że pokojowo do siebie nastawiony kraj (cały – wszyscy ludzie) to jakaś utopia.
  Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za miły komentarz na moim blogu „ekstrakty kolorów”, zapraszam też na drugą moją stronę.

  1. says:

   Ja nie widzę solidarności na naszej Planecie, ale myślę że ta utopia kiedyś nastąpi. Nawet jeżeli nie to myślę że warto spróbować 😉 Dzięki, pozdrawiam na pewno odwiedzę ^ ^,

 2. says:

  ZDJECIA PRZEPIĘKNE. A co do solidarności to już dawno, dawno o niej zapomniałam w grupie, w kraju czy na planecie. Smutne, przykre ale prawdziwe. Serdeczne pozdrowienia znad sztalug malarskich przesyła Krysia

  1. says:

   Myślę podobnie, dziękuję pozdrawiam 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *