Skarżyce. Dawniej była to samodzielna wieś. Obecnie to jedna z najciekawszych dzielnic Zawiercia, którą chętnie odwiedzają zarówno turyści, jak i pielgrzymi. W tej spokojnej miejscowości ujrzeć można sporo ciekawych obiektów. Interesującym miejscem jest zarówno Okiennik Wielki – charakterystyczny ostaniec znajdujący się w pobliżu centrum Skarżyc, jak i tutejsze Sanktuarium. Co warto wiedzieć o Skarżycach? Jakie atrakcje czekają tu na turystów?
Miejsce, w którym skarżono.
Nazwa tej ciekawej miejscowości położonej na Jurze Krakowsko – Częstochowskiej, nawiązuje do jej najdawniejszych dziejów. Tu odbywały się sądy, a przesłuchiwania odbywały się w wieży, która obecnie stanowi najważniejszą część miejscowej świątyni.
Sama miejscowość ma dość długą historię, choć pierwsze wzmianki w dokumentach pojawiają się na jej temat dopiero w początkach XIV wieku. Wiadomo, że w swej długiej historii Skarżyce były własnością wielu znanych rodów. Wieś należała m. in. do Brzeskich oraz Giebułtowskich.
Kościół w Skarżyce.
Swą obecną, wczesnobarokową formę kościół w Skarżycach przybrał na przełomie XVI i XVII wieku, a w jego bryle można znaleźć nawiązanie do wezwania tej świątyni. Przylegające do kościoła trzy owalne kaplice mają bowiem symbolizować Trójcę Świętą. Drugim patronem jest święty Florian, którego figury można obserwować w otoczeniu kościoła. Ze względu na to drugie wezwanie, świątynia w Skarżycach jest częstym celem pielgrzymek strażaków.
Od 1999 roku kościół w Sakrżycach pełni rolę sanktuarium maryjnego, a pielgrzymi przybywają tu głównie ze względu na cudowny obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Drugim ważnym obrazem we wnętrzu świątyni jest umieszczony w ołtarzu głównym obraz Trójcy Świętej, adorowanej przez św. Wojciecha oraz św. Stanisława.
Okiennik Wielki
Drugą atrakcją Skarżyc jest znajdujący się w pobliżu centrum wsi Okiennik Wielki. Ta malownicza skała z charakterystycznym oknem jest nie tylko jednym z najpiękniejszych ostańców na terenie Wyżyny Krakowsko – Częstochowskiej, ale także jednym z ulubionych miejsc amatorów wspinaczki. Zaglądają tu również czasami poszukiwacze skarbów, których przyciąga do Skarżyc legenda o ukrytych tu przez rozbójników skarbach.

4 komentarze
Świetny post. Kiedyś chciałam się tam wybrać. Chyba nadrobię to latem
Dzięki. Myślę że nie będziesz żałować, to super okolica.
Miejsce choć mało znane wydaje się ciekawe 😉
Jest spoko miejsce 😉 choć nie tak jak np. Puma Punku