Jurajskie atrakcje. Skarżyce dla turystów

Skałka

Skarżyce. Dawniej była to samodzielna wieś. Obecnie to jedna z najciekawszych dzielnic Zawiercia, którą chętnie odwiedzają zarówno turyści, jak i pielgrzymi. W tej spokojnej miejscowości ujrzeć można sporo ciekawych obiektów. Interesującym miejscem jest zarówno Okiennik Wielki – charakterystyczny ostaniec znajdujący się w pobliżu centrum Skarżyc, jak i tutejsze Sanktuarium. Co warto wiedzieć o Skarżycach? Jakie atrakcje czekają tu na turystów?

Miejsce, w którym skarżono.

Nazwa tej ciekawej miejscowości położonej na Jurze Krakowsko – Częstochowskiej, nawiązuje do jej najdawniejszych dziejów. Tu odbywały się sądy, a przesłuchiwania odbywały się w wieży, która obecnie stanowi najważniejszą część miejscowej świątyni.

Sama miejscowość ma dość długą historię, choć pierwsze wzmianki w dokumentach pojawiają się na jej temat dopiero w początkach XIV wieku. Wiadomo, że w swej długiej historii Skarżyce były własnością wielu znanych rodów. Wieś należała m. in. do Brzeskich oraz Giebułtowskich.

Kościół w Skarżyce.

Swą obecną, wczesnobarokową formę kościół w Skarżycach przybrał na przełomie XVI i XVII wieku, a w jego bryle można znaleźć nawiązanie do wezwania tej świątyni. Przylegające do kościoła trzy owalne kaplice mają bowiem symbolizować Trójcę Świętą. Drugim patronem jest święty Florian, którego figury można obserwować w otoczeniu kościoła. Ze względu na to drugie wezwanie, świątynia w Skarżycach jest częstym celem pielgrzymek strażaków.

Od 1999 roku kościół w Sakrżycach pełni rolę sanktuarium maryjnego, a pielgrzymi przybywają tu głównie ze względu na cudowny obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Drugim ważnym obrazem we wnętrzu świątyni jest umieszczony w ołtarzu głównym obraz Trójcy Świętej, adorowanej przez św. Wojciecha oraz św. Stanisława.

Okiennik Wielki

Drugą atrakcją Skarżyc jest znajdujący się w pobliżu centrum wsi Okiennik Wielki. Ta malownicza skała z charakterystycznym oknem jest nie tylko jednym z najpiękniejszych ostańców na terenie Wyżyny Krakowsko – Częstochowskiej, ale także jednym z ulubionych miejsc amatorów wspinaczki. Zaglądają tu również czasami poszukiwacze skarbów, których przyciąga do Skarżyc legenda o ukrytych tu przez rozbójników skarbach.

Skarżyce
O autorze

hmm, nieśmiały amator blogowania, grania w gry, uzależniony od adrenaliny autsajder, oraz Wielki fan rapu ^ ^, lubię słuchać/czytać Biografie.

real-blog.eu

4 komentarze

 1. says:

  Świetny post. Kiedyś chciałam się tam wybrać. Chyba nadrobię to latem

  1. says:

   Dzięki. Myślę że nie będziesz żałować, to super okolica.

 2. says:

  Miejsce choć mało znane wydaje się ciekawe 😉

  1. says:

   Jest spoko miejsce 😉 choć nie tak jak np. Puma Punku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *