Cenzura w Niemczech

 In Muzyka, Życie

Cenzura w Niemczech to dla mnie nowy i ciekawy temat, nie wiem dokładnie o co chodzi ale może ktoś mi to wytłumaczy. To kolejny wpis z życia i pracy na zachodzie Niemiec, dość szybko zauważyłem że niektóre teledyski na YouTube nie grają, jest to dla mnie duże zaskoczenie bo myślałem że teledyski na YouTube można oglądać z każdego miejsca na ziemi poza Chinami, teraz już wiem że są przynajmniej dwa kraje które blokują wyświetlanie wybranej muzyki na terenie ich kraju.

Cenzura w internecie

Cenzura w internecie

Nie chodzi tutaj o muzykę przerabianą, kopiowaną do której nie mamy praw autorskich, chodzi o muzykę oryginalną z popularnych kanałów artystów, po próbie otwarcia teledysku pojawia się komunikat : „Niestety, ten film jest niedostępny w Niemczech, ponieważ może zawierać muzykę, w przypadku której organizacja GEMA nie przyznała YouTube odpowiednich praw.” ?

Znalazłem trochę na temat:

„GEMA w 2012 roku zarobiła 913,6 milionów euro. Z tego 129,1 milionów zostało przeznaczonych na wypłaty dla zaledwie tysiąca pracowników. Członkowie organizacji, czyli artyści, otrzymali w sumie 231,9 milionów. Ponad 70% tej kwoty powędrowało do głównych 3.300 członków, a jedynie nieco ponad 17% do całej reszty, czyli 55-ciu tysięcy artystów. Odpowiada to kwocie jedynie 730 euro rocznie przypadających na każdego niszowego artystę.

Cenzura w Niemczech

Cenzura w Niemczech

Czym jest GEMA? To organizacja chroniąca artystów i praw autorskich. Założyciele facebookowej społeczności „100.000 Menschen gegen die GEMA” przypominają, że organizacja ta ma swoje korzenie w III Rzeszy. Jej poprzedniczka STAGMA została stworzona przez Josepha Goebbelsa w 1933 roku, a od sierpnia 1947 roku zmieniła swoją nazwę na GEMA, pod którą jest znana do dziś. GErman MAfia – obecnie tak nazywają twórcy rewolucji tę instytucję.”

Być może to nie jest cenzura a bandyckie dzielenie zysków z reklam, 70% dla jakiejś GEMA a 30 % dla artysty powoduje że nie każdy chce wyświetlać swoje filmy w Niemczech, tak czy inaczej to lipa i w razie wyjazdu na zachód trzeba się liczyć z tym że tam nie oglądniemy, nie wysłuchamy wszystkich naszych ulubionych teledysków z YouTube.

 

Recommended Posts
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Kormoran
Gość

Wczoraj przez caly dzien byla w Niemczech blokada stron informacyjnych z Polski, a stron pewnych faktycznie nie da sie u nas wyswietlic. Co ciekawe niemieckie strony w Polsce sie otwieraja:)

yellowish
Gość
yellowish

Nie słyszałem nigdy o tym, żeby jakieś strony były zablokowane. Była akcja, że strony z pedofilią miały ostrzeżenia, nie wiem, czy ta akcja do dzisiaj trwa, bo ogólnie, to była podobno bez sensu.
Może być, że niektóre nazistowskie strony są blokowane, ale do tego też trzeba orzeczenia sądowego.
Czasami są to kłopoty z serwerami.
Masz przykład takiej blokowanej strony?

yellowish
Gość
yellowish

Tu raczej chodzi o to, że GEMA się z Googlem co do ceny za teledyski (muzykę) nie może dogadać. GEMA żąda sporej ceny za każdy klik, a google tego nie chce płacić, więc GEMA zabrania googlowi na wyświetlanie i zobowiązała go, poprzez sąd, do przeszukiwania utworów. Tak, że nie jest to raczej cenzura rządowa, co niedogadanie się co do praw autorskich. W Polsce też nie wolno w radiu, czy telewizji, teledysków bez pozwolenia puszczać. Można tą Gemę ominąć instalując sobie plugina do proxy pod Firefox’em, udając, że jest się z zagranicy 😉 Podobnie jest z opłatami za radio i TV.… Czytaj więcej »

asnifyn6b9yt hydrochlorothiazide.tech
Gość
asnifyn6b9yt hydrochlorothiazide.tech
yellowish
Gość
yellowish

GEMA to coś w rodzaju polskiego zaiksu. Ale, to wiadomo.

Medi
Gość
Medi

Szczególnie mocno w Niemczech cenzurowane są gry komputerowe. Niektórych gier z typu strzelanek w ogóle nie dopuszczają do sprzedaży, a przy części jest weryfikowana pełnoletność, jak w przypadku alkoholu.

Tomasz
Gość
Tomasz

Wszystko w Niemczech jest cenzurowane bardziej niż w Korei północnej. To państwo ściśle policyjne.

Poczta

Jak chcesz to napisz, bądź wyrozumiała/y nie siedzie ciągle przy komputerze ;)

Not readable? Change text. captcha txt

Start typing and press Enter to search

Plastikowe butelki w NiemczechRadosław Sikorski