Ortografia

 In Czas na zmiany, Życie

Dziś jest międzynarodowy dzień języka ojczystego (UNESCO), ortografia to coś co w dzieciństwie sprawiało mi wiele trudności, teraz głównie piszę na kompie i nie muszę się przejmować odpowiednie programy sprawdzają za mnie błędy i ułatwiają życie ludziom chorym na dysortografia czyli trudności w pisaniu, przejawiające się popełnianiem różnego typu błędów, w tym ortograficznych, mimo znania zasad poprawnej pisowni.

Pewnie nie pierwszy wpadłem na pomysł zlikwidowania różnorodnego pisania np. u czy ó, zostańmy przy tym przykładzie i zadaje pytanie: czemu nie zastąpić tego u na tylko jedne bez kreski ? ułatwiło by to naukę i przyspieszyło opanowanie ortografii o wiele miesięcy, programy nie miały by problemy ze specjalnymi polskimi znakami a czas poświęcony na naukę wyjątków i zasad można by poświęcić na np. nauka języka obcego lub czegoś co było by dodatkowymi umiejętnościami pomagającymi w życiu. Obcokrajowcy chętniej by się uczyli naszego języka i nie byli by zniechęcani opiniami o bardzo trudnej ortografii nawet dla polaków.

Ortografia

Ortografia

Jedyny powód który mi wpada do głowy to miłość do języka lub patriotyczne i historyczne przesłanki niepozwalające zaginąć tradycji, może ktoś mnie oświeci i da sensowny powód dla którego będą się uczyć dalej następne pokolenia tej trudnej sztuki poprawnego pisania. Moim zdaniem powinno się ułatwić ortografia, dzięki temu mielibyśmy dużo zaoszczędzonego czasu który można poświęcić np. na historia by nie popełniać błędów które już kiedyś były, analizować różne decyzje na przełomie lat i uczyć się na kogoś potknięciach a nie swoich.

Świat się zmienia internet pozwala na przeczytanie tego co napisałem już sekunda po opublikowaniu na drugiej stronie globu, chcę przez to powiedzieć że trzeba się zmieniać uczyć czegoś co ułatwi nam życie na globalnej wiosce a miesiące czy lata nauki ortografii w kontakcie z obcymi państwami nie pomogą w nawiązaniu kontaktu który w naszych czasach informacji jest niezbędny. Idźmy do przodu, zmieńmy zasady, dostosujmy się i uczmy czegoś pożytecznego w dzisiejszym świecie a ortografia niech będzie historią o której nie zapomnimy a nie przekleństwem nastolatków które według mnie nie jest tak bardzo potrzebne jak np. język angielski 😉

 

Recent Posts
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
bellatrix2009
Gość
bellatrix2009

Nooo, gratulacje! Świetny tekst, w dodatku dobrze umotywowany. Tylko wcielać w życie. 🙂 A wiesz, że w przypadku jeżyka polskiego wystarczy pisać pierwszą i ostatnią literę wyrazu i można się doczytać sensu zdania? Kiedyś sprawdzałam to nawet na podanym sprawdzianie i faktycznie przykładowy tekst odczytałam bez większego problemu. Byłam bardzo zaskoczona. 🙂

bellatrix2009
Gość
bellatrix2009

Ależ masz pomysły… padam ze śmiechu… 🙂 🙂 🙂 tłumaczenie mi pokazuje trochę inny tekst, ale na szczęście mam oryginał… Co za język, ten chiński… 🙂 Moje imię też wygląda różnie w tym języku i pewności bym nie miała, gdybym miała wskazać która wersja jest ok… 😉 Nigdy nie wiadomo, jakie znaczenie mają poszczególne wersje. Piszesz o wspólnym jednym języku… Takim językiem miał być język esperanto, wymyślony przez /o ile dobrze pamiętam-/ Zamenhofa. Trochę się go nawet jakiś czas temu uczyłam, a gdzieś w szufladzie leżą jeszcze podręczniki. Fajny język i bardzo prosty. Google? Nic nie wiem… A okulary??? Przerażenie… Czytaj więcej »

bellatrix2009
Gość
bellatrix2009

Ale na noc byś te okulary zdejmował..? 😉 Nieee, to chyba zupełnie nie dla mnie. Nie umiem sobie nawet wyobrazić, jak by to miało wyglądać na co dzień.

bellatrix2009
Gość
bellatrix2009

NASA oddaje do publicznego użytku wiele swoich niedostępnych dla zwykłych śmiertelników tajemniczych urządzeń i technologii. Oni mają już o niebo lepsze, a my… te, które nam się i tak nie śniły. Myślę, że te okulary mogą mieć o wiele więcej z kosmosem, niż nam się wydaje. Technika? Tak, szybko idzie naprzód i się mocno rozwija, ale ta najlepsza jest i tak dla nas niedostępna i długo nie będzie.

bellatrix2009
Gość
bellatrix2009

To prawda. Za pierwszy komputer zapłaciłam prawie 6 tys. Dziś to byłby prawdziwy kombajn, a dobrej klasy przynajmniej dwa… 🙂

bellatrix2009
Gość
bellatrix2009

Nic dodać. 🙂 Kończymy ten wątek w takim razie. 😉

Poczta

Jak chcesz to napisz, bądź wyrozumiała/y nie siedzie ciągle przy komputerze ;)

Not readable? Change text. captcha txt

Start typing and press Enter to search

facecibank